fredag, 16 desember 2016 14:39

4,2 milliarder til E16

Skrevet av
4,2 milliarder til E16 Foto: Samferdselsdepartementet

Samferdselsdepartementet har i dag lagt frem forslag om utbygging og finansiering av ny vei over Sollihøgda.

- Nå tar vi et nytt, viktig skritt for å bygge bedre vei mellom Sandvika og Hønefoss. Den sterkt trafikkerte E16-strekningen Bjørum - Skaret vil med dette få høyere standard, bli sikrere og få bedre trafikkavvikling. Dette er en viktig satsing for å knytte sammen viktig bo- og arbeidsregioner, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen. Hele strekningen på 8,4 km er planlagt som firefelts motorvei med fartsgrense 100 km/t.

Det skal bygges en tunell på om lag 3,4 km under Sollihøgda og en tunell på om lag 0,8 km under Bukkesteinshøgda. I tillegg skal det bygges tre planskilte kryss, en døgnhvileplass for tungtransport, en rasteplass og holdeplasser for busser i tilknytning til de planskilte kryssene. - Utbyggingen vil også gi et mye bedre og sammenhengende tilbud for gående og syklende på hele strekningen, påpeker Solvik-Olsen. Dagens E16 vil inngå i et lokalvegsystem.

Finansieringen er basert på statlige midler og bompenger. Det vil bli fire nye automatiske bomstasjoner, to på ny E16 og to på dagens E16.  

Totalkostnaden er beregnet til 4,2 milliarder kroner. Anleggsstart blir i 2018 og trafikkåpning i 2022.

{AF}Fakta:

E16 over Sollihøgda er hovedveiforbindelsen mellom Oslo og Ringerike og inngår i forbindelsene mellom Østlandet og Vestlandet både via E16 over Filefjell, riksvei 7 over Hardangervidda og riksvei 52 over Hemsedal.{/AF}

Andre saker å lese

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?…

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?

Nora Haukland sier Marius Borg Høiby hadde det vanskelig i tiden etter at det ble slutt mellom dem. På et tidspunkt skal hun ha bønnfalt kronprinsparet om hjelp.

Les mer i RingeriksAvisa

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa