onsdag, 21 desember 2016 13:24

Slutt med detaljstyringen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Fra en av butikkene som allerede er på Hvervenkastet Fra en av butikkene som allerede er på Hvervenkastet

(Leder) Noe poltisk styring må til. Og den bør tjene samfunnet som helhet - ikke bare en håndfull næringsdrivende i Hønefoss sentrum, alle bukkende for sin Store Høvding KUBEN.

En naturlig utvikling i alle europeiske byer som vokser, er at de vokser utover. Straks det bygges en ringvei, flytter næringslivet etter. De vil jo være der kundene er.

I Hønefoss er det slik at man ønsker færrest mulig biler. Idealistene roper på grønt skifte og hyggelig bomiljø. Og det er greit nok. Reguler Hønefoss sentrum til boligsone og se på noen småforretninger som et rent pluss.

De kommersielle områdene skal inneholde butikker. Så sett av arealer til butikker godt utenfor boområdene. Hva slags butikker, bør den enkelte næringsdrivende selv få bestemme. Lokasjon i forhold til behov greier den enkelte greit å finne ut av uten politisk press med utspring i "sentrumsmafiaen" som kun vil mele sin egen kake.

Langs E16 mellom Hvervenkastet og Heradsbygda vil det etter hvert dukke opp bensinstasjoner og varehus. Og med tiden vil dette skape behov for nok en omkjøringsvei.

Da Asplan/Viak la fram sin plan etter bestilling fra Ringerike formannskap i 2012, var situasjonen annerledes enn i dag. Planen tar flere steder utgangspunkt i hvor folk trives. Og selv om det har tatt 150 år å utvikle et slikt sted hvor folk liker seg, tror utviklerne at de på kunstig vis kan skape et slikt miljø bare ved å bestemme det politisk.

Vi anbefaler "daligvarepolitiet" dataspillet Cities Skylines.

 

Lest 35701 ganger Sist redigert onsdag, 21 desember 2016 13:29
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Feil på tale- og mobildata

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Telenor har registrert en feil på mobil tale og mobildata. De jobber nå med kartlegging og feilsøk for å få en oversikt over omfang og kundekonsekvenser.

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa