søndag, 28 juni 2015 17:12

Nye Veier AS lokaliseres ikke i Hønefoss

Skrevet av

- Regjeringen vil bygge og vedlikeholde landets infrastruktur bedre. Gjennom bedre organisering og økte bevilgninger skal vi bygge infrastruktur for bedre bo- og arbeidsregioner. Et av grepene er etableringen av Nye Veier AS.

Det er nå besluttet at selskapets hovedkontor lokaliseres i Kristiansandregionen, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen.

Regjeringen har foreslått å etablere et veiselskap for å øke farten og effektiviteten i norsk veiutbygging. Samferdselsdepartementet tar sikte på at selskapet skal være operativt fra 1. januar 2016, og har opprettet et interimselskap med oppgave å forberede etablering av selskapet. Selskapet går foreløpig under arbeidsnavnet Nye veier, og er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Styret i selskapet ble utnevnt 4. mai 2015. Nå tas et nytt skritt ved at selskapets hovedkontor skal etableres i Kristiansandregionen. Det blir opp til selskapets styre å gjennomføre valg av konkret sted, anskaffelse av lokaler og ansettelse av medarbeidere.

Selskapets oppstartportefølje skal bygges ut senest innen 20 år og med en samlet kostnad på 130 milliarder kroner. Den består av uutbygde prosjekter på disse strekningene:

  • E39 Lyngdal - Ålgård i Vest-Agder og Rogaland
  • E18/E39 Kristiansand - Søgne - Lyngdal i Vest-Agder
  • E18 Langangen - Grimstad i Telemark og Aust-Agder
  • E6 Kolomoen - Moelv i Hedmark
  • E6 Moelv - Lillehammer - Ensby i Hedmark og Oppland
  • E6 Ulsberg - Melhus i Sør-Trøndelag
  • E6 Ranheim - Åsen i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag

Andre saker å lese

Datasvar flytter

11-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Etter å ha vært på Vesterntangen i mange år, flytter nå Datasvar fra Nansenveien 1 til Hvervenmoveien 45.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne i 70-årene funnet død etter leteaksjon i Hønefoss

11-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mange beboere på Nordsiden i Hønefoss ble natt til onsdag vekket av lavtflygende helikopter i forbindelse med en leteaksjon etter en savnet kvinne.

Les mer i RingeriksAvisa

Rekordmange velger yrkesfag

10-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Rekordmange velger yrkesfag

For fjerde år på rad er det flere som starter på yrkesfag enn studieforberedende. Aldri før har yrkesfag-tallene vært høyere.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt velværeselskap etablert i Tyristrand

10-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et nytt selskap innen velvære og livsstil er registrert i Foretaksregisteret. Englegård House of Wellness AS har forretningsadresse i Tyristrandgata 3 i Hønefoss, Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa