fredag, 24 februar 2017 14:11

30 dager for hissigpropp

Skrevet av
Ringerike tingrett Ringerike tingrett Foto: Frank Tverran

Noen ganger kan det lønne seg å telle til ti. Det er følgende historie et godt eksempel på.

En mann i slutten av 30-årene bodde i en bygård i Hønefoss med sin kone og flere barn, herav den yngste bare 2 år. Leiligheten de bodde i, ligger lavt ut mot fortauet.

Natt til tirsdag den 15. juni for et par år siden ble barna vekket av bråk på utsiden. Her hadde noen drita fulle ungdommer stoppet opp, og en av disse snakket høylytt i telefonen.

Mannen som bodde der, åpnet vidnduet og ba dem om å gå videre. De slang da dritt tilbake. Mannen ble forbannet, lukket vinduet og gikk ut på gata hvoretter han slo til den ene mannen midt i brystet. Dette gjorde at han falt bakover og slo hodet i asfalten.

Familiefaren ville gå nærmere for å se hvordan det gikk med den nedslåtte mannen, men da gikk kameratene i mellom. Han ble da stående på fortauet til politiet kom og politiet satte ham rett inn i varetekt i 2 dager.

Ringerike tingrett hadde saken til behandling 13. februar i år. I formildene retning ble det tatt hensyn til at familiefaren hadde forsøkt å hjelpe fornærmede da han falt om, at han hadde tilstått og at saken hadde ligget altfor lenge hos politiet.

Aktor la ned påstand om 75 dager i fengsel, men Ringerike tingrett kom til at 30 dager var mer passe. Familiefaren med altfor kort lunte må derfor tilbringe en måneds tid innenfor murene.

Andre saker å lese

Kvinne i 30-årene mistenkes for promillekjøring etter utforkjøring ved Vik skole…

03-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 30-årene mistenkes for å ha kjørt i ruspåvirket tilstand etter en singelulykke på Røyseveien ved Vik skole mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa