×

Advarsel

JUser: :_load: Kan ikke laste bruker med id: 500
torsdag, 30 mars 2017 10:37

Avslår søknad om skadefelling av ulveflokk

Skrevet av

Miljødirektoratet har avslått en søknad fra Trysil kommune om skadefelling av alle ulvene i Slettås-flokken. Ulvenes atferd vurderes ikke som unormal og en trussel mot mennesker, selv om dyrene i perioder har beveget seg ved gårdstun og i bebygde strøk.

I søknaden skriver kommunen at Slettås-flokken har oppholdt seg i området over tid og er lite sky, at ulvene gjentatte ganger har beveget seg på gårdstun og tett inntil bebyggelse og dette oppleves som utrygt for lokalbefolkningen.

Flere av ulvene i Slettås-reviret er forvaltningsmerket i vinter (lenke til sak om merking). Miljødirektoratets feltpersonell i Statens naturoppsyn (SNO) har vært ute og sporet ulvene ved flere anledninger de siste ukene, både basert på GPS-data og innmeldte sporobservasjoner.
Nærgående på natten

Dataene bekrefter det som er kjent fra tidligere års feltundersøkelser: At ulvene stort sett oppholder seg i skog men at de tidvis kan bevege seg nært, eller gjennom, gårdstun og annen bebyggelse.

De fleste tilfellene hvor ulvene har opptrådt nær bebyggelse har skjedd på sent kveld, natt eller tidlig morgen. Ulvenes nærvær oppdages derfor normalt i ettertid ved sporobservasjoner, og synsobservasjoner av ulvene er langt mer sjeldent.

Andre saker å lese

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

Fersk statistikk viser at elbiler har flere feil i EU-kontrollen enn fossilbiler. Statens vegvesen mistenker at eldre elbiler blir dårligere vedlikeholdt.

Les mer i RingeriksAvisa

Kinesisk selskap vil ha elbilfabrikk i Fredrikstad

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Kinesisk selskap vil ha elbilfabrikk i Fredrikstad

Det kinesiske selskapet Dongfeng har planer om å etablere en monteringsfabrikk for elbiler i Fredrikstad. Målet skal være å skru sammen 110.000 elbiler i året.

Les mer i RingeriksAvisa

Fyllekjørte med vogntog i Hole

26-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Søndag ettermiddag fikk Sør-Øst politidistrikt melding fra Oslo Politidistrikt om et vogntog som kjørte vinglete over Sollihøgda mot Hole. Politiet fikk stoppet vogntoget og føreren, en mann i 60-årene, blåste...

Les mer i RingeriksAvisa

Sterkeste krone mot dollar på flere år

26-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sterkeste krone mot dollar på flere år

En amerikansk dollar var kostet 9,71 kroner mandag morgen. Det er den sterkeste kronen mot dollar siden desember 2022.

Les mer i RingeriksAvisa