fredag, 21 april 2017 13:02

DNB lanserer crowdfunding

Skrevet av

Crowdfunding, også kalt folkefinansiering, seiler nå opp som en viktig og raskt voksende finansieringskilde for gründere. 8 av 10 nordmenn vil investere i gründeridéer hvis de får muligheten. DNB lanserer derfor crowdfunding-plattformen startskudd.no. Nå kan bedrifter, foreninger og lag samle inn penger digitalt.

- Å skaffe finansering er krevende for gründere og startups. Vi skal gjøre det enda enklere å skape bedrifter og arbeidsplasser som er viktige for samfunnet, sier konserndirektør for bedriftsmarkedet i DNB, Benedicte Schilbred Fasmer.

Crowdfunding er digital pengeinnsamling, og skal gjøre det enkelt for gründere å få hjelp fra enkeltpersoner når de skal realisere eller teste en forretningsidé.

- En halv million nordmenn har en drøm om å starte for seg selv, men det krever kapital. Dette er derfor et godt initiativ for å klare å realisere enda flere gode idéer, sier Schilbred Fasmer.

Hva er crowdfunding?
Crowdfunding er når enkeltpersoner går sammen for å være med på å finansiere en forretningside. Startskudd.no blir for enten donasjonsbasert finansiering som gjerne brukes mot ideelle organisasjoner, eller belønningsbasert finansiering, der man får en ikke-økonomisk belønning tilbake.

Crowdfunding passer for:

  • Bedrifter som trenger finansiering for å komme i gang med produksjon av et produkt 
  • Bedrifter som ønsker å teste ut interessen for et produkt eller tjeneste
  • Startups som ikke får tradisjonell finansiering fordi de ikke har historie eller inntjening å vise til
  • Lag og foreninger som ønsker å samle inn penger til idrettslaget eller veldedige formål

Slik lykkes du med crowdfunding:

  1. Før kampanjen starter, bygg et publikum som heier på deg og prosjektet ditt 
  2. Lag en fin kampanjeside med bilder og video
  3. Sett et realistisk målbeløp og ikke bli for grådig
  4. Markedsfør kampanjen bl.a. via sosiale medier
  5. Del tips med andre og støtt folkefinansieringsprosjekter du har tro på

Andre saker å lese

Kvinne i 30-årene mistenkes for promillekjøring etter utforkjøring ved Vik skole…

03-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 30-årene mistenkes for å ha kjørt i ruspåvirket tilstand etter en singelulykke på Røyseveien ved Vik skole mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa