mandag, 19 juni 2017 07:33

Overlevende etter Utøya møtes igjen

Skrevet av
Overlevende etter Utøya møtes igjen Foto: Sidsel Bjerke Hommersand

Ni overlevende etter Utøya møttes for fem år siden som Katastrofeeksperter i Barneombudets regi. Dette resulterte i rapporten «Katastrofeekspertene – Å leve videre etter Utøya». Nå har de møttes igjen. Sammen med RVTS Øst har ungdommene utarbeidet en oppfølgingsrapport. Her fokuseres det på hjelpen de har fått, og hvordan de selv og livet deres har endret seg.

Selv om det nå går bedre er flere av ungdommene blitt mer forsiktig med å snakke om at de var på Utøya. Noen har opplevd å få negative kommentarer og blitt beskyldt for «å dra Utøya-kortet». Dette har for enkelte fått den konsekvensen at de har vegret seg for å oppsøke hjelp.

I rapporten fra 2012 påpekte ungdommene at det var store variasjoner i oppfølgingen som ble gitt. I den nye rapporten beskriver de oppfølgingen som et «game of luck».

− Evalueringen av den psykososiale oppfølgingen etter 22. juli viser at det dessverre har vært store variasjoner fra kommune til kommune. Enkelte rammede opplevde at tilbudet forsvant for raskt og ikke var proaktivt nok, mens andre rapporterer at de har fått god hjelp, sier seksjonsleder Nils Petter Reinholdt ved Regionalt Ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging, RVTS Øst.

Ungdommenes tanker om oppfølgningen er høyaktuelle for å bedre tilbudet til de neste som rammes av kriser og katastrofer.

− Rådene ungdommene ga i 2012 samsvarer godt med hva forskningen som har evaluert den psykososiale ivaretagelsen etter Utøya sier. Derfor er vi takknemlig for at de ønsker å dele sine erfaringer igjen. Det er viktig å lytte til de som er direkte rammet av katastrofer. Deres bidrag står sentralt når innhold og tilrettelegging av oppfølgingen skal videreutvikles, avslutter Reinholdt.

Flere av ungdommene vil være tilstede når RVTS Øst presenterer rapporten på frokostmøte i sine lokaler i Nydalen, 22. juni. Ungdommene representer kun seg selv og vil i denne sammenhengen kun omtales som overlevende eller ungdom. Ansvarlig for arbeidet med den nye rapporten har vært RVTS Øst.

RVTS’sentrene ble etablert i 2007. De er landsdekkende og har fokus på vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging samt flyktningehelse og tvungen migrasjon. Målet er kompetanseutvikling gjennom undervisning, veiledning, konsultasjon og nettverksarbeid på tvers av sektorer, etater og forvaltningsnivåer.

Andre saker å lese

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa