tirsdag, 01 august 2017 10:05

Nå starter høysesongen for sykkeltyverier

Skrevet av
Nå starter høysesongen for sykkeltyverier Foto: Thomas Brun /NTB Scanpix

Når sommerferien er over, strømmer sykkeltyvene til, det viser nye tyveritall.

– Noen tyver tar sikkert sommerferie, men hovedårsaken er nok at det rett og slett er færre sykler på gaten når folk ikke sykler til jobb og skole, sier kommunikasjonsrådgiver Sigmund Clementz i If.

August er i gang, og dette er den måneden flest stjeler sykler her til lands. Det viser en ny analyse fra forsikringsselskapet If. Den absolutte tyveritoppen er i dagene rundt skolestart.

Analysen viser at antallet sykkeltyverier går ned i sommerukene, mens det er et tydelig oppsving i tyverier av sykler rett før sommerferien og rett etter. August er den måneden med flest sykkeltyverier, antallet er nesten 30 prosent høyere enn i juli.

If råder sykkeleiere til å bruke to låser på sykkelen, ta med seg verdifulle eiendeler fra sykkelen når de forlater den, og låse sykkelen der det er stor trafikk av folk for å holde sykkeltyvene borte.

(©NTB)

Andre saker å lese

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

02-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

Det er store skader på lokalene til Marker Sparebank i Ørje etter et innbrudd natt til mandag. Politiet leter etter en grå bil i forbindelse med saken.

Les mer i RingeriksAvisa