torsdag, 28 september 2017 09:11

Vi kan spare 15 milliarder skulkekroner

– Neste år skal avtalen om et inkluderende arbeidsliv fra 2001 fornyes. Da bør sykelønnen diskuteres, mener administrerende direktør Olaf H. Thommessen i Bedriftsforbundet. – Neste år skal avtalen om et inkluderende arbeidsliv fra 2001 fornyes. Da bør sykelønnen diskuteres, mener administrerende direktør Olaf H. Thommessen i Bedriftsforbundet. Foto: Torstein Bøe / NTB scanpix

Norge kan spare 15 milliarder kroner årlig på å få sykefraværet ned til svensk nivå. Det viser beregninger gjennomført av NyAnalyse for Bedriftsforbundet.

– Da svenskene innførte en karensdag og 80 prosent sykelønn, ble korttidssykefraværet halvert. Her til lands vil vi ikke engang ta en diskusjon om dette, sier administrerende direktør Olaf H. Thommessen i Bedriftsforbundet til Dagsavisen.

Sverige har i dag et sykefravær på 3,2 prosent, mens sykefraværet i Norge er på 6,4 prosent, ifølge Bedriftsforbundet. I statsbudsjettet for 2017 er det satt av 36,6 milliarder kroner i sykepenger.

Thommesen peker på at det er påfallende at sykefraværet blir 40 prosent høyere under vinter-OL.

– La oss for Guds skyld diskutere det. Og det bør være mulig med ordninger som ikke rammer de kronisk syke, sier han.

Bedriftsforbundet minner om Navs nylige rapport som konkluderer med at 687.000 årsverk gikk tapt i 2016 på grunn av sykdom eller arbeidsledighet.

Neste år skal avtalen om et inkluderende arbeidsliv fra 2001 fornyes. Da bør sykelønnen diskuteres, mener Thommessen.

Sist redigert torsdag, 28 september 2017 09:15

Andre saker å lese

Førerkortbeslag og sykehusinnleggelse etter ATV-ulykke

14-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig i morges rykket nødetatene ut til en trafikkulykke på Gamle Bygdevei i Ringerike, hvor en ATV hadde kjørt inn i et autovern. Ulykken ble meldt kl. 05:55.

Les mer i RingeriksAvisa

«Affeksjonsverdi» åpner Oslo Pix Filmfestival

13-06-2025 Film NTB - avatar NTB

«Affeksjonsverdi» åpner Oslo Pix Filmfestival

Norgespremieren på filmen «Affeksjonsverdi» blir under festivalen Oslo Pix Filmfestival. Joachim Trier vant Grand Prix-prisen for filmen i Cannes.

Les mer i RingeriksAvisa

Nordea tror Norges Bank skal kutte to ganger i år, men venter til høsten

13-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nordea tror Norges Bank skal kutte to ganger i år, men venter til høsten

Prisveksten og utsiktene til bedriftene tilsier at Norges Bank senker rentebanen til uka. Men selve kuttet kommer først til høsten, ifølge Nordea Markets.

Les mer i RingeriksAvisa

Wolt og Foodora blir kalt inn på teppet

13-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Wolt og Foodora blir kalt inn på teppet

Arbeidsministeren og justisministeren kaller inn ledelsen i Wolt og Foodora til møte etter avsløringer om alvorlige arbeidsforhold og mulig arbeidslivskriminalitet.

Les mer i RingeriksAvisa