lørdag, 28 oktober 2017 11:18

Einsteins lykketeori solgt for 12 millioner kroner

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
To lapper Albert Einstein skrev på en foredragsturné i Japan i 1922, ble auksjonert bort i Jerusalem tirsdag. To lapper Albert Einstein skrev på en foredragsturné i Japan i 1922, ble auksjonert bort i Jerusalem tirsdag. Arkivfoto: NTB scanpix

En lapp om lykke som Albert Einstein skrev i Tokyo i 1922, gikk under hammeren for drøyt 12 millioner kroner under en auksjon i Jerusalem tirsdag.

Vinnerbudet for lykketeorien gikk langt over den anslåtte prisen på inntil 65.000 kroner som auksjonshuset Winner's hadde oppgitt på forhånd.

Kjøperen er en europeer som ønsker å forbli anonym, opplyser en talsmann for auksjonshuset.

På lappen står det at «et stille og beskjedent liv gir mer glede enn streben etter suksess forbundet med konstant uro». På en annen lapp, som Einstein skrev på samme tid, står det ganske enkelt «der det er vilje, er det vei». Den ble solgt for 1,9 millioner kroner, opplyser Winner's.

– Jeg er veldig glad for at det er folk der ute som fortsatt er interessert i vitenskap og historie og tidløse leveranser i en verden som utvikler seg så raskt, sier selgeren, som også vil være anonym, til nyhetsbyrået AFP etter salget.

Einstein ga de korte oppskriftene på et lykkelig liv til en japansk kurer som kom til Imperial Hotel i Japans hovedstad for å levere en beskjed til Einstein. Enten ville han ikke ha noe tips for tjenesten, i tråd med tradisjon, eller så hadde ikke fysikeren noen småpenger for hånden.

Uansett ønsket ikke Einstein at han skulle gå tomhendt derfra, så han skrev de to setningene på tysk.

Andre saker å lese

Kvinne i 30-årene mistenkes for promillekjøring etter utforkjøring ved Vik skole…

03-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 30-årene mistenkes for å ha kjørt i ruspåvirket tilstand etter en singelulykke på Røyseveien ved Vik skole mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa