lørdag, 27 januar 2018 13:15

Forbrukertilsynet gjentar krav om stenging av ulovlig dyre kundenumre

Direktør i Forbrukertilsynet Elisabeth Lier Haugseth har på nytt sendt brev til bedrifter som har ulovlig høye priser på servicenumre for kunder. Direktør i Forbrukertilsynet Elisabeth Lier Haugseth har på nytt sendt brev til bedrifter som har ulovlig høye priser på servicenumre for kunder. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Kjente selskaper som Apple, Samsung, Zalando og Specsavers er på listen som Forbrukertilsynet ber om å slutte med ulovlig dyre kundenumre.

På nytt har Forbrukertilsynet, tidligere Forbrukerombudet, sendt brev til flere selskaper de mener bryter loven. En avgjørelse i EU-domstolen i fjor slo fast at det var ulovlig å henvise kunder til dyre spesialnumre for å kontakte kundeservice. I november ble 80 selskaper kontaktet med anmodning om å kutte ut praksisen, men fremdeles er det mange krever kundene for mange penger når de behøver oppfølging etter kjøp.

Lørdag skriver tilsynet at 28 virksomheter har fått beskjed om å slutte. Dette dreier seg blant annet om Apple, Samsung, PayPal, Zalando, British Airways, WizzAir, DHL og Specsavers.

– De som allerede er kunder skal få et tydelig tilbud om å ringe til vanlig takst, skriver direktør i Forbrukertilsynet Elisabeth Lier Haugseth lørdag.

Loven som forbyr slike numre gjelder for alle aktører som markedsfører seg mot norske forbrukere uansett hvor de er i Europa.

– Folk skal ikke betale i dyre dommer for service de har krav på. Vi vil sørge for at forbrukernes rettigheter ivaretas og kommer til å følge nøye med i tiden fremover.

Sist redigert lørdag, 27 januar 2018 13:26

Andre saker å lese

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

08-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

En rekke marinefartøy skal tirsdag seile i formasjon inn til Oslo i anledning kong Haralds gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

07-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

En leilighet i Benterudstranda 5 A topper den siste oversikten over eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den ble solgt for 9 millioner kroner. Her er samtlige overdragelser, sortert etter pris:

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

07-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.

Les mer i RingeriksAvisa

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa