mandag, 19 februar 2018 13:42

Bane Nor vil utsette Ringeriksbanen med flere år

Intercity-satsingen med dobbeltspor og kortere reisetid mellom byene på det sentrale Østlandet må skyves flere år fram i tid, mener Bane Nor i et dokument som blir lagt fram mandag. Intercity-satsingen med dobbeltspor og kortere reisetid mellom byene på det sentrale Østlandet må skyves flere år fram i tid, mener Bane Nor i et dokument som blir lagt fram mandag. Foto: Vidar Knai / NTB scanpix

Dobbeltsporet jernbane og raskere reisetid på det sentrale Østlandet må skyves mange år fram i tid, konkluderer Bane Nor i en fersk rapport.

Utbyggingen av jernbanen på strekningene mellom Oslo og Hamar, Fredrikstad, Tønsberg og Hønefoss skulle stå ferdig i 2024. Men nå ønsker Bane Nor flere års utsettelse, skriver Aftenposten.

Konsernsjef Gorm Frimannslund i Bane Nor mener at det ikke er realistisk å gjennomføre Intercity-utbyggingen slik stortingsflertallet forutsatte da Nasjonal transportplan ble vedtatt i fjor.

Den nye gjennomgangen konkluderer med at utbyggingen tidligst kan være ferdig til Fredrikstad i 2027, til Hamar i 2026, Tønsberg i 2025, Hønefoss tidligst i 2028 og Skien tidligst i 2030.

I tillegg heter det at forfallet på norske jernbaner vil øke de neste seks årene, de planlagte budsjettene er for små tidlig i perioden og for store mot slutten, Bane Nor har havnet på etterskudd med planleggingen og byggingen blir dyrere enn hittil beregnet.

– Oppsiktsvekkende

SVs representant i transport og kommunikasjonskomiteen på Stortinget, Arne Nævra, tror nesten ikke det han leser.

– Dette er oppsiktsvekkende opplysninger. Vi har antatt at målsettinger og framdrift i transportplanen kan holdes. Når det antydes fra Bane Nor-sjefen at det antakelig både står på penger i første del av perioden og på planleggingsressurser, så er det alvorlig, sier Nævra.

Han merker seg at Bane Nor ifølge avisen er usikker på om de har kompetansen som må til for å gjennomføre alle prosjektene i Nasjonal transportplan.

– Er det virkelig mulig? Har regjeringen ikke hatt styring med så sentrale deler av norsk samferdsel, spør Nævra.

Ny Oslo-tunnel

Frimannslund sier at Bane Nor vil redusere byggekostnadene med opp mot ti milliarder kroner ved hjelp av smarte løsninger. Det innebærer et forslag om høyere prioritering av indre Intercity og at ny jernbanetunnel gjennom Oslo prioriteres høyt og startes så snart som mulig.

– Dagens strekning gjennom Oslo er en flaskehals. Ny tunnel vil øke kapasiteten i hele banesystemet, sier Frimannslund i en pressemelding Bane Nor la ut på sine nettsider søndag kveld.

Andre saker å lese

Breivik ber om løslatelse igjen – mener gjentakelsesfaren er redusert

24-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Breivik ber om løslatelse igjen – mener gjentakelsesfaren er redusert

Anders Behring Breivik begjærer seg løslatt på nytt, opplyser advokaten hans. Breivik har selv ønsket dette og mener gjentakelsesfare er sterkt redusert.

Les mer i RingeriksAvisa

Norges mestselgende poet rett inn på bestselgerlista

24-04-2026 Lesestoff Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Norges mestselgende poet rett inn på bestselgerlista

Trygve Skaug er folkekjær låtskriver, musiker og ikke minst Norges mestselgende, nålevende poet. Denne uken beviste han igjen sin unike posisjon, da hans nye diktsamling Bærebjelker gikk rett inn på bestselgerlisten og...

Les mer i RingeriksAvisa

St. Georgsdagen – speidernes dag for mot, fellesskap og idealer

23-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

St. Georgsdagen – speidernes dag for mot, fellesskap og idealer

23. april markeres hvert år St. Georgsdagen – en dag med dype røtter i speiderbevegelsen, også i Norge. For mange utenfor bevegelsen fremstår dette kanskje som en tradisjon uten særlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Lamborghini kjørte i tunnelvegg i Follo – bilen beslaglagt

23-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Sjåføren og passasjeren kom uskadet fra det da en Lamborghini kjørte i tunnelveggen i Ringnestunnelen på fylkesvei 156 i Follo. Politiet har beslaglagt bilen.

Les mer i RingeriksAvisa