tirsdag, 11 august 2015 16:17

RAMSAR vil at vi tar opp igjen Åsa

Skrevet av
I dette dokumentet er alle fakta om miljøet samlet I dette dokumentet er alle fakta om miljøet samlet

I et 44 sider langt utkast til norske myndigheter, ber nå RAMSAR om en uttalelse innen 17. august.

Delegasjonen, som var på Ringerike i begynnelsen av juli, ber oss kutte ut både Helgelandsmoen-linjen og Busund-linjen. Monserud-linjen kan til nød passere, men med mange flere avbøtende tiltak, som f.eks. tunneller..

I pkt. 12.11 i rapporten mener de sogar at vi bør vurdere en opprustnig av jernbanelinjen Oslo-Gjøvik over Grua med en ny forbindelse til Hønefoss via Jevnaker.

E16 bør bare følge jernbanetraséen dersom dette gir den mest gunstige løsningen i forhold til å påvirke naturen. Uansett mener delegasjonen at det ikke bør være firefelts vei, men trefelts.

Andre saker å lese

Kvinne i 70-årene funnet død etter leteaksjon i Hønefoss

11-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mange beboere på Nordsiden i Hønefoss ble natt til onsdag vekket av lavtflygende helikopter i forbindelse med en leteaksjon etter en savnet kvinne.

Les mer i RingeriksAvisa

Rekordmange velger yrkesfag

10-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Rekordmange velger yrkesfag

For fjerde år på rad er det flere som starter på yrkesfag enn studieforberedende. Aldri før har yrkesfag-tallene vært høyere.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt velværeselskap etablert i Tyristrand

10-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et nytt selskap innen velvære og livsstil er registrert i Foretaksregisteret. Englegård House of Wellness AS har forretningsadresse i Tyristrandgata 3 i Hønefoss, Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Verdens største studentundersøkelse

09-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Verdens største studentundersøkelse

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) er Norges største kartlegging av hvordan studenter faktisk har det – fysisk, psykisk, sosialt og i studiesituasjonen.

Les mer i RingeriksAvisa