mandag, 23 juli 2018 07:33

Tørken fører til masseslakt av kyr

Landbruks- og matminister Jon Georg Dale besøker tørkerammede bønder i Vestfold torsdag. Mandag møter han bondeorganisasjonene. Landbruks- og matminister Jon Georg Dale besøker tørkerammede bønder i Vestfold torsdag. Mandag møter han bondeorganisasjonene. Foto: Audun Braastad / NTB scanpix

Slakteriet Fatland sier de nå slakter over dobbelt så mange storfe som normalt i juli som følge av tørken. Terje Wester, daglig leder i Fatland Jæren, forteller om stor pågang av bønder som har meldt dyr for slakt.

– Vi slakter over dobbelt så mye som vi gjør i en vanlig juli-uke, forteller han til Stavanger Aftenblad.

Den verste tørken på over 70 år har denne sommeren rammet store deler av norsk landbruk. Avlinger er ødelagt, og bønder over store deler av landet har problemer med å skaffe tilstrekkelig fôr til dyrene.

– På denne tiden i fjor slaktet vi rundt 160 storfe. Neste uke blir det 350. Vi tror det kommer til å øke gjennom sommeren og høsten, men det er helt avhengig av været. Hvis tørken fortsetter utover høsten, når lammene også skal slaktes, kan det fort bli mer alvorlig og gå på kapasiteten vår.

Normalt ser slakteriene for lite storfe i sommermånedene, og Norge har derfor importert. I juni 2017 ble det importert 1.546 tonn kjøtt, og i år var det 518 tonn. I juli vil norsk storfe sannsynligvis erstatte behovet for import, ifølge Wester.

Mandag møter landbruksminister Jon Georg Dale (Frp) bondeorganisasjonene for å diskutere situasjonen rundt tørken og avlingssvikten. Under møtet vil organisasjonene stille krav til en økonomisk tiltakspakke og til at regelverket tilpasses krisesituasjonen.

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa