mandag, 10 september 2018 08:32

Nå blir Frimurerordenens medlemmer hemmelig

Skrevet av
Denne boka vil ikke inneholde navn på medlemmer neste år Denne boka vil ikke inneholde navn på medlemmer neste år Foto: Frank Tverran

Det har alltid vært et prinsipp hos Den Norske Frimurerorden at det skal være full åpenhet om hvem som er medlemmer. Det blir det slutt på nå.

I disse dager går det ut en henvendelse til nærmere 20.000 medlemmer hvor det gjøres oppmerksom på at den nye personopplysningsloven som trådte i kraft i sommer (GDPR), også gjelder Den Norske Frimurerorden.


- Den betyr bl. a. at vi ikke lenger kan offentliggjøre medlemslistene våre som tidligere i Matrikkelen. Vi har aldri sendt ut medlemslister elektronisk, men det vil heretter også være ulovlig å overlate trykte medlemsfortegnelser ikke bare til utenforstående, men også til våre egne medlemmer, heter det i en e-post undertegnet Storsekretær Harald Øien i Den Norske Frimurerorden.

 
- Derfor stanses – med øyeblikkelig virkning - alt salg, utlevering og utlån av Matrikkelen. Vi kan ikke lenger gi noen tilgang til medlemsfortegnelsen, – eller for den saks skyld heller ikke sende medlemsfortegnelsen til biblioteker elller lignende, avslutter Øien.

Andre saker å lese

Bilfører omkom i frontkollisjon i Hallingdal

26-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bilføreren omkom da en personbil og et vogntog frontkolliderte på riksvei 7 i Flå i Hallingdal mandag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann siktet for drap i Hønefoss

26-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mann siktet for drap i Hønefoss

En mann er siktet for drap etter at en utenlandsk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Mannen knytter seg til hendelsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis har mistet strømmen

25-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tusenvis har mistet strømmen

Rundt 3000 strømkunder sør og øst i landet er søndag formiddag uten strøm etter at høststormen Boelo slo til. Flere tusen andre har fått strømmen tilbake etter å ha vært...

Les mer i RingeriksAvisa

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

24-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

Salget av Tørrjulfaret 28 for 6.835.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. En seksjon på gnr. 38, bnr. 227 følger med en kjøpesum på 6.598.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa