fredag, 14 september 2018 12:49

Høyeste strømpriser på sju år i andre kvartal

Høyeste strømpriser på sju år i andre kvartal Foto: Frank Tverran

Strømprisen for husholdninger i andre kvartal var 35 prosent høyere enn samme periode i fjor. Ikke siden 2011 har strømprisene vært like høye.

Gjennomsnittlig strømpris for husholdningene var i andre kvartal i år på hele 44,6 øre per kilowattime (kWh), melder Statistisk sentralbyrå (SSB).

Totalprisen for husholdninger, medregnet avgifter og nettleie, lå på 110 øre per kWh i andre kvartal, en økning på 16 prosent i forhold til samme periode foregående år.

Været er en av faktorene som påvirker strømprisen. Årets sommer har vært blant de tørreste i nyere tid i Norge. I andre kvartal i år kom det 40 prosent mindre nedbør i norske kraftmagasiner enn normalt, noe som bidrar til høyere strømpriser. I tillegg førte høyere brenselpriser til økte priser på import av kraft.

Strømprisene i august, med en systempris på 50,25 øre per kWh i snitt, ble den høyeste på ti år, meldte LOS Energy tidligere denne måneden.

 

Andre saker å lese

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 mi…

21-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 milliarder

Energiselskapet Naftogaz har fått rettens medhold i å ta arrest i fem russiske eiendommer i Oslo. Kravet stammer fra Russlands annektering av Krym i 2014.

Les mer i RingeriksAvisa

Hobbyfisker fant 9000 år gammel skatt i Begna

21-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lav vannstand i Begna førte til et oppsiktsvekkende funn. Hobbyfiskeren Erik André oppdaget det som kan være en rundt 9000 år gammel gjenstand fra steinalderen.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag til tannhelsereform: Alle pasienter skal betale maks 25 prosent

19-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag til tannhelsereform: Alle pasienter skal betale maks 25 prosent

Regjeringen vil på sikt gi hele befolkningen rett til nødvendig tannbehandling med offentlig støtte. Pasientene skal maksimalt betale 25 prosent av kostnadene selv – tannregulering inkludert.

Les mer i RingeriksAvisa

Roblox, Tiktok og Snapchat skal få 16-års aldersgrense

19-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Roblox, Tiktok og Snapchat skal få 16-års aldersgrense

Regjeringen vil at også dataspill og meldingstjenester som kan være skadelige for barn, skal kunne få samme aldersgrense som sosiale medier.

Les mer i RingeriksAvisa