fredag, 16 november 2018 07:43

Flere yrkesfagelever får lærekontrakt

Stadig flere elever på yrkesfag får lærlingkontrakter, viser nye tall. Stadig flere elever på yrkesfag får lærlingkontrakter, viser nye tall. Illustrasjonsfoto: Frank May / NTB scanpix

For tredje år på rad øker antall lærekontrakter for elever på yrkesfag. Det er imidlertid store forskjeller mellom fylker og fag.

Kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner (H) er fornøyd med at foreløpige tall fra Utdanningsdirektoratet viser at antall lærekontrakter øker for tredje år på rad.

– Det er godt nytt. Det betyr i så fall at vi slår rekorden fra 2017. Vi trenger mange flinke fagarbeidere i årene fremover, og vi vil jobbe for at enda flere får læreplass i årene som kommer, sier Sanner.

Så langt i år har over 19.000 elever – 70 prosent av søkerne – fått godkjent lærekontrakter. 790 flere elever enn i fjor har fått godkjent lærekontrakt, en økning på 2 prosentpoeng.

Fylkesforskjeller

– Vi er på rett vei. Vi har høye søkertall til yrkesfagene, flere får lærekontrakter og flere fullfører og består. Men vi må jobbe videre for at den positive utviklingen skal fortsette. Jeg forventer at bedrifter og fylkeskommuner forsterker innsatsen for å skaffe flere læreplasser til motiverte ungdommer, sier Sanner.

Det er imidlertid store forskjeller både mellom fylkene og de ulike fagene i andelen søkere som har fått godkjent lærekontrakt. Bygg- og anleggsteknikk er foreløpig best i klassen med 80 prosent søkere som har fått lærekontrakt. På medier og kommunikasjon er tallet foreløpig bare 43 prosent. Og mens 80 prosent av elevene har fått lærekontrakter i det beste fylket, har bare 60 prosent fått det i det dårligste fylket. Fordi det er forskjeller i hvordan og når fylkene registrerer sine tall, er det imidlertid usikkerhet knyttet til disse tallene.

– Vi må jobbe målrettet for at de utdanningsprogrammene og fylkene som ligger lavt, løfter seg, sier Sanner.

Fordeler seg likt

Endelige tall på antall inngåtte lærekontrakter i 2018 publiseres i januar 2019. Erfaringsmessig øker andelen godkjente lærekontrakter utover høsten. Sanner sier han håper de endelige tallene vil vise at rekorden fra i fjor vil bli slått i år.

Ved skolestart i høst hadde mer enn 34.500 elever fått plass på en yrkesfaglig utdanning, og for første gang på mange år fordelte elevene seg likt mellom yrkesfaglige og studieforberedende utdanningsprogrammer.

Sist redigert fredag, 16 november 2018 07:50

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa