onsdag, 05 desember 2018 21:55

To menn tiltalt for underslag og salg i stor våpensak

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Advokat Christian Flemmen Johansen forsvarer den ene av de to som er tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Advokat Christian Flemmen Johansen forsvarer den ene av de to som er tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

To menn står tiltalt i en sak som omfatter underslag og salg av store mengder våpen fra Forsvaret. Saken skal opp i Ringerike tingrett på nyåret.

Gjennom elleve år skal den ene mannen ha bestilt våpen og ammunisjon til egen vinning. Mannen nekter straffskyld og sier han er en lidenskapelig våpensamler, melder TV 2.

62-åringen er blant annet tiltalt for grovt underslag, mens en 60 år gammel mann er tiltalt i samme sak.

På flere adresser i Ringerike og i Bærum, alle tilknyttet de tiltalte, har politiet beslaglagt hundrevis av våpen. Flere av våpnene var tidligere levert fra politiet til Forsvaret for destruksjon og dermed ført ut av våpenregisteret.

Den eldste mannen har i lang tid vært ansatt i Forsvaret. Han er tiltalt for grovt underslag av våpen og ammunisjon til en verdi av over 200.000 kroner over elleve år.

Selv beskriver de tiltalte seg som mangeårige samlere med en særlig interesse for våpen- og krigshistorie.

– Min klient stiller seg uforstående til anklagene om underslag. Han erkjenner at han har fått noe og tatt noe, men dette er ting som han og flere med ham har ansett som skrot, sier advokat Christian Flemmen Johansen, som forsvarer den eldste av de to.

Også den yngste mannen, som i tillegg er tiltalt for våpensalg til tre navngitte personer, nekter i hovedsak straffskyld etter tiltalen.

– Han har solgt våpen på messer i henhold til loven, men det er snakk om samlerobjekter, ikke ulovlig våpensalg, sier hans forsvarer, advokat Ole Petter Drevland.

Det er satt av 15 dager til saken som går fra 7. til 25. januar i Ringerike tingrett.

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa