mandag, 07 januar 2019 08:15

SV vil gi Posten nye oppgaver

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
SV ønsker å gi Posten flere oppgaver for å hindre stans i postombæringen i landet. SV ønsker å gi Posten flere oppgaver for å hindre stans i postombæringen i landet. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

SV vil gi Posten nye oppgaver for å hindre redusering i postombæringen. Levering av dagligvarer, medisiner og tilsyn av eldre kan være aktuelt.

Rasjonalisering har redusert antall ansatte med ansvar for tradisjonelle posttjenester med 20.000 på 20 år, og nye kutt står for døren om Posten får ja til postombæring annenhver dag, skriver Klassekampen.

Det ønsker SV å hindre.

– Vi vil sette ned et offentlig utvalg som skal komme med forslag til andre selvfinansierende oppgaver enn tradisjonell postombæring, sier stortingsrepresentant Arne Nævra.

Han mener Postens leveringsnett landet rundt bør kunne brukes til andre tjenester.

– Samtidig som volumet av tradisjonelle brev går ned, går behovet for levering av varer og tjenester hjem motsatt vei, sier han.

Partiet har undersøkt hvordan posten i andre land har fått flere bein å stå på. I Frankrike står posten for medisinutlevering, henting og levering av bøker og filmer og tilsyn av eldre. I Finland har de testet ut besøk og assistanse til eldre, levering av mat og plenklipping. Også Nederland tilbyr matlevering, mens Tyrkia tilbyr bibliotektjenester for funksjonshemmede og eldre.

Brevmengden har falt fra nær 1,7 milliarder i 1999 til en forventet mengde på rundt 400 millioner neste år. Samferdselsdepartementet vil snart komme med forslag til ny postlov.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutter…

16-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Voldsporno, halshogging og bombeoppskrifter finner veien til stadig flere gutterom

En fransk tolvåring er dømt for lagring av ekstremt voldelige jihadistvideoer. PST bekrefter overfor NTB at også norske 12–13-åringer snuser på ekstremisme.

Les mer i RingeriksAvisa

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

15-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Blodrøde hopptall for Vikersund – Raw Air gikk 3,8 millioner kroner i minus

Raw Air-arrangementet i hopp i Vikersund endte med nesten fire millioner kroner i underskudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-u…

15-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump-administrasjonen fryser rundt 2,3 milliarder dollar i støtte til Harvard-universitetet

USAs utdanningsdepartement fryser rundt 2,3 milliarder dollar i føderal støtte til Harvard-universitetet fordi institusjonen ikke innretter seg etter nye krav.

Les mer i RingeriksAvisa

Livmorhalskreft kan være utryddet i Danmark om 15 år

15-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Livmorhalskreft kan bli den første kreftformen som forsvinner i Danmark, viser en undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa