torsdag, 07 februar 2019 22:45

En varm potet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Hønefoss skole Hønefoss skole Foto: Frank Tverran

(Leder) Hønefoss skole, første gang i bruk som skole i 1891, har blitt en varm potet for våre lokalpolitikere.

Fagfolkene har de siste årene fått de politiske vedtakene de har bedt om til skolesatellitter i nord og syd.

Det finnes svært mange gode argumenter for den løsningen som pr. i dag er valgt.

Men når skolene delvis er ferdig bygget og "the point of no return" for lengst er nådd, våkner en del beboere i Hønefoss sentrum og nærmest forlanger at respiratoren til Hønefoss skole ikke må slås av.

Det finnes svært mange gode argumenter for å ha en sentrumsnær skole på dette stedet.

Saken skal nå behandles på ny i Ringerike kommunestyre. Med kommunestyrevalg til høsten, er de fleste folkevalgte nå livredde for å utelukke Hønefoss skole som et alternativ.

Derfor kommer de til å vedta at området skal benyttes som skole, at dette skal skje når befolkningsgrunnlaget tilsier det, at det når den tiden kommer må planlegges, tegnes og budsjetteres en skole tilpasset behovene om ca 10 år. Først etter valget vil kanskje noen komme på at en nye skole i Øya-området kanskje er en like god plassering?

Uansett vil de planene som allerede foreligger, bli gjennomført. Og ingen vil løfte så mye som en finger for å endre dette de nærmeste årene.

Lest 38405 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa