onsdag, 20 mars 2019 12:45

Jevnaker øker mest

Skrevet av
Generalsekretær Morten Andreas Meyer i Huseierne Generalsekretær Morten Andreas Meyer i Huseierne

Selv om eiendomsskatten i Hole kommune er avskaffet, har allikevel Ringerike kommune økt sin med 32,7 % siden 2017. Jevnaker øker med 56,4%.

Dette kommer frem gjennom kommunenes egne budsjetter for 2019 og i kommunenes egen rapportering for 2017. De faktiske tallene for 2018 blir ikke kjent før i juni.

Ikke fornøyd!

- Vi er ikke fornøyd med denne utviklingen, forteller generalsekretær Morten Andreas Meyer i Huseierne.

- Huseierne mener eiendomsskatten er usosial fordi den ikke tar hensyn til husholdningens inntekt, gjeld eller betalingsevne. Derfor innfrir ikke denne skatten prinsippet om "yt etter evne", sier Meyer.

- Velferdssamfunnet er et stort spleiselag. Skatt er viktig for å finansiere gode tjenester til alle. Men ikke all skatt er godt egnet for å fremme utjamning. Eiendomsskatten tar ikke hensyn til betalingsevne. Skatten beregnes uavhengig av inntekt, formue og gjelden på boligen. Dessverre øker denne lite rettferdige og sosiale skatten i raskt tempo og langt raskere enn lønnsvekst og annen prisstigning, sier han.

Flere årsaker til økningen

Økningen i eiendomsskatteinntekter har flere årsaker: Noen kommuner har endret satsene for eiendomsskatt eller for bunnfradrag for å få større inntekter.

Andre steder har det vært retaksering som har ført til at eiendomsskattegrunnlagene øker. Dermed øker også eiendomsskatten.

Andre saker å lese

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 mi…

21-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 milliarder

Energiselskapet Naftogaz har fått rettens medhold i å ta arrest i fem russiske eiendommer i Oslo. Kravet stammer fra Russlands annektering av Krym i 2014.

Les mer i RingeriksAvisa

Hobbyfisker fant 9000 år gammel skatt i Begna

21-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lav vannstand i Begna førte til et oppsiktsvekkende funn. Hobbyfiskeren Erik André oppdaget det som kan være en rundt 9000 år gammel gjenstand fra steinalderen.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag til tannhelsereform: Alle pasienter skal betale maks 25 prosent

19-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag til tannhelsereform: Alle pasienter skal betale maks 25 prosent

Regjeringen vil på sikt gi hele befolkningen rett til nødvendig tannbehandling med offentlig støtte. Pasientene skal maksimalt betale 25 prosent av kostnadene selv – tannregulering inkludert.

Les mer i RingeriksAvisa

Roblox, Tiktok og Snapchat skal få 16-års aldersgrense

19-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Roblox, Tiktok og Snapchat skal få 16-års aldersgrense

Regjeringen vil at også dataspill og meldingstjenester som kan være skadelige for barn, skal kunne få samme aldersgrense som sosiale medier.

Les mer i RingeriksAvisa