lørdag, 20 april 2019 09:26

Ansatte i privat sektor drikker mer på jobb

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
En studie utført av Folkehelseinstituttet viser at 1 av 10 arbeidstakere opplever drikkepress i jobbsammenheng. En studie utført av Folkehelseinstituttet viser at 1 av 10 arbeidstakere opplever drikkepress i jobbsammenheng. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

Jobber du i en privat bedrift i en stor by drikker du sannsynligvis mer alkohol enn hvis du jobber i en offentlig bedrift på bygda, ifølge en rapport.

En rapport fra Folkehelseinstituttet (FHI) viser at forekomsten av drikking i arbeidstiden er dobbelt så høy i privat sektor sammenlignet med offentlig sektor, skriver Aftenposten.

– Det er også en større andel ansatte i privat sektor som oppgir å drikke seg tydelig beruset i jobbsammenheng, sier seniorforsker Inger Synnøve Moan ved Avdeling for rusmidler og tobakk ved FHI til avisen.

Forskerne bak studien fant også at ineffektivitet på jobb som følge av alkoholbruk var mer utbredt i privat sektor enn i offentlig sektor. I privat sektor var det ifølge studien en større andel som hadde større aksept for å drikke seg tydelig beruset i jobbsammenheng.

Jobbrelatert drikking og negative konsekvenser av alkoholbruk forekommer hyppigst blant ansatte i forskningsbransjen, bank/finans og telekommunikasjon/IT, og sjeldnest blant ansatte i helse- og omsorgsbransjen, skriver avisen.

Studien er basert på data innhentet årlig gjennom spørreskjema til et bredt utvalg arbeidstakere. 4.212 er deltok.

NTB

Andre saker å lese

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

13-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

Frp-leder Sylvi Listhaug er lei av utgifter som går opp, opp, opp og opp. Hun etterlyser en plan fra regjeringen.

Les mer i RingeriksAvisa

Bakfra på brua

12-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bakfra på brua

Nødetatene måtte rykke ut ved 10.30-tiden onsdag formiddag. Det var to personbiler involvert i en påkjørsel bakfra.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

Oljefondet tjente 1 753 milliarder kroner i første halvår 2026. Det er den høyeste kroneavkastningen fondet noen gang har hatt i løpet av et halvår.

Les mer i RingeriksAvisa

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

Hole er kommunen med flest kjente helleristningsfelt i Buskerud. Alle stammer fra bronsealderen, og nå setter Buskerud fylkeskommune opp nye informasjonsskilt ved flere av kulturminnene.

Les mer i RingeriksAvisa