mandag, 15 juli 2019 08:17

Flere fulltidsansatte mottar sosialhjelp – SV advarer

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Nestleder i SV Kirsti Bergstø. Nestleder i SV Kirsti Bergstø. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Over 6.000 personer med heltidsjobb mottok sosialhjelp i fjor. SV sier tallet bør være en kraftig advarsel.

Antallet personer med heltidsjobb som mottok sosialhjelp, var 3,9 prosent høyere i fjor enn året før, og 9,8 prosent høyere enn i 2016, skriver Dagsavisen.

– Dette er et symptom på et hardere arbeidsliv og en nedbygging av velferden. Norge skal ikke være et land der man har det sånn at en fulltidsjobb ikke gir nok lønn til å leve av, sier SV-nestleder Kirsti Bergstø.

Partiet peker på manglende reallønnsvekst for dem med svakest lønn det siste tiåret.

– Det er uverdig at folk må få sosialhjelp for å klare seg, selv om de står i fulltidsjobb. Det bør være en kraftig advarsel til alle når folk i arbeid trenger hjelp til å klare seg, sier Bergstø.

NTB

Andre saker å lese

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

Over 500 bensinstasjoner i Victoria og New South Wales har gått tomme for bensin eller diesel i kjølvannet av Iran-krigen, melder Sky News Australia.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

For andre natt på rad har Ukraina gjennomført et omfattende droneangrep mot Leningrad-regionen. Et av Russlands største oljeraffinerier skal ha blitt skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Buss for tog på deler av Bergensbanen i påsken

25-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Buss for tog på deler av Bergensbanen i påsken

Fra skjærtorsdag ettermiddag fram til og med søndag 1. påskedag er Bergensbanen mellom Hønefoss og Geilo stengt på grunn av arbeid på strekningen.

Les mer i RingeriksAvisa