fredag, 30 august 2019 07:53

Kommunevalg: Vi får ikke stryke "tullingene"

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Kommunevalg: Vi får ikke stryke "tullingene" Illustrasjonsfoto: Cornelius Poppe / NTB scanpix

Ved kommunestyrevalget var det tidligere en vitkig del av demokratiet å kunne stryke kandidater fra valglistene. Dette satte Stortinget en stopper for i 2003.

Denne kraftige innskrenkningen i vår demokratiske frihet ble begrunnet med at strykningene gikk kraftigst ut over kvinner og innvandrere. Var dette et vikarierende motiv?

Mindre vekt ble det lagt på at valget kunne snu opp ned på partienes egne, tildels langvarige prosesser for å få fram en liste de selv mente tok "alle" hensyn. Denne listen hendte det flere enn en gang at folket i valg snudde helt om på. Trofaste partimedlemmer som partiene ville "forfremme" kunne dermed havne utenfor kommunestyret, mens folkekjære kandidater kunne fyke helt til topps.

Dette var demokrati i sin fulle bredde. La oss få denne ordningen tilbake. Men fortsatt har du muligheten til å endre på valglistene.

{AF}Slik endrer du på stemmeseddelen

* Dersom man ønsker å påvirke hvilke kandidater som blir valgt, kan man gi en personstemme til kandidatene man ønsker å gi personstemmetillegg.

* Det gjør man ved å sette et kryss i ruten ved navnet til kandidaten man ønsker å gi en personstemme til. Man kan gi personstemme til så mange kandidater man ønsker.

* Man kan også skrive kandidatnavn fra andre partier i et eget felt på stemmeseddelen. Dersom man gjør dette vil en såkalt listestemme bli overført til det andre partiet, noe som kan påvirke fordelingen av mandater i kommunestyret.

* Dersom man forhåndstemmer i en annen kommune enn sin hjemkommune, får man kun tildelt en stemmeseddel med de oppførte partiene som stiller til valg i din hjemkommune. Kandidatnavnene står ikke på denne listen, og man må selv skaffe stemmeseddel fra kommunen sin dersom man ønsker å påvirke listekandidatene.

(Kilde: Valgdirektoratet){/AF}

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Dette er nytt ved årets skolestart

14-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dette er nytt ved årets skolestart

Mandag begynner skolen for de fleste barn. Med et nytt skoleår følger også nye regler – både for barnehager og skoler.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt ventilasjonsselskap på Tyristrand

14-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Astro Ventilasjon AS er registrert med forretningsadresse i Hovinveien 59 på Tyristrand.

Les mer i RingeriksAvisa

Hunder kan forstå ansiktsuttrykkene våre

13-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hunder kan forstå ansiktsuttrykkene våre

De fleste hundeeiere er ikke i tvil, men nå har også forskning bekreftet det: Hunder kan lese følelser i ansiktene våre.

Les mer i RingeriksAvisa

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

13-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug frykter kvadrupel-smell på lommeboken: – Nå må Støre våkne

Frp-leder Sylvi Listhaug er lei av utgifter som går opp, opp, opp og opp. Hun etterlyser en plan fra regjeringen.

Les mer i RingeriksAvisa