tirsdag, 03 september 2019 07:53

Færre unge uten jobb og utdanning

Skrevet av
Andelen unge mellom 16 og 25 år som verken har fullført videregående skole eller er i jobb, går ned. Andelen unge mellom 16 og 25 år som verken har fullført videregående skole eller er i jobb, går ned. Foto: Thomas Brun / NTB scanpix

Andelen unge mellom 16 og 25 år som verken har bestått eller går på videregående skole, går ned. I 2018 var andelen 14,4 prosent, ifølge Utdanningsdirektoratet.

Siden 2014 har det vært en gradvis nedgang. Da var denne andelen 17, 1 prosent.

Om lag halvparten av de unge som i 2018 sto utenfor videregående opplæring, var heller ikke i jobb. Også denne andelen har gått ned.

Forskjellen mellom fylkene er stor. Fylkesvis var det i 2018 flest unge uten videregående opplæring i Finnmark, med 21 prosent. Færrest var det i Sogn og Fjordane. Her var andelen 11 prosent.

Av dem som begynte på videregående i 2013, fullførte 75,3 prosent opplæringen fem år senere. Det er den høyeste andelen siden målingene begynte og en økning på 0,2 prosentpoeng fra året før. Flest fullfører og består i Akershus og Sogn og Fjordane, færrest i Finnmark.

Samtidig er Finnmark og Troms fylkene hvor det har vært størst økning i andelen unge som fullfører og består fra 2006- til 2013-kullet. I alle fylker har denne andelen økt.

Regjeringen vil styrke overgangen fra ungdomsskole til videregående skole og sette inn flere tiltak tidligere for å hjelpe elever som trenger ekstra støtte.

De skal lage en stortingsmelding om videregående opplæring med mål om at 90 prosent av dem som begynner på videregående skole skal fullføre og bestå innen 2030, ifølge kunnskapsdepartementet.

Andre saker å lese

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa

Eurojackpot-skandalen rystet tilliten – DNS-blokkeringene stenger døra

14-07-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Eurojackpot-skandalen rystet tilliten – DNS-blokkeringene stenger døra

Først fikk titusenvis av nordmenn beskjed om at de hadde vunnet stort. Så kom sjokkbeskjeden: Det hele var en feil. Og som om ikke det var nok – i samme...

Les mer i RingeriksAvisa