onsdag, 18 desember 2019 08:09

Barn født tidlig på året gjør det bedre på skolen

Skrevet av
Norske skoleelever som er født tidlig på året, gjør det bedre enn dem som er født sent på året, ifølge Utdanningsdirektoratet. Norske skoleelever som er født tidlig på året, gjør det bedre enn dem som er født sent på året, ifølge Utdanningsdirektoratet. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

Elever som er født sent på året, går ut av grunnskolen med dårligere karakterer enn andre elever og får lavere score på nasjonale prøver, ifølge en ny analyse.

Analysen ble lagt fram at Utdanningsdirektoratet onsdag.

Der kommer det også fram at fødselsmåned kan påvirke valg av videregående skole, samt at elever født sent på året sjeldnere velger studieforberedende utdanningsprogram.

Rapporten understreker at forskjellene reduseres desto eldre elevene blir, og den gir ikke grunnlag for å si hvordan det vil gå med disse elevene på lang sikt.

Analysen viser at det fortsatt trengs et løft for tidlig innsats i skolen, mener kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner (H).

– Vi vil flytte kompetansen nærmere barna slik at flere får hjelp av faglærte, og med de nye læreplanene fra neste skoleår vil elevene møte en mer praktisk og utforskende hverdag og mer læring gjennom lek for de yngste elevene, sier Sanner.

Andre saker å lese

USA og Iran med store angrep mot hverandre i natt

08-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

USA gjennomførte omfattende angrep mot Iran i natt og kaller det en gjengjeldelse for kommersielle skip som ble truffet av raketter i Hormuzstredet. Iran svarte med å angripe amerikanske baser.

Les mer i RingeriksAvisa

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

07-07-2026 Nyheter Frank Tverran med AI-støtte - avatar Frank Tverran med AI-støtte

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

Ringerike kommune sa først nei til en egen ID-mast for McDonald’s på Hvervenkastet. Etter flere runder endte saken heldigvis med en løsning: én felles skiltmast for McDonald’s og Esso. Det...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

En ny hetebølge gryr i Spania og Frankrike, med temperaturer over 40 grader flere steder. Snart kommer den til Norge. Det er bare å glede seg.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

Norske forfattere som Margit Sandemo, Jo Nesbø og Vigdis Hjort er brukt til å trene språkmodeller basert på kunstig intelligens, viser ny forskning.

Les mer i RingeriksAvisa