fredag, 24 januar 2020 07:35

"Glassregn" bestående av 120 munnblåste lamper fra Hadeland Glassverk

Skrevet av
"Glassregn" bestående av 120 munnblåste lamper fra Hadeland Glassverk Foto: HG

120 munnblåste glasskulelamper fra Hadeland Glassverk til Norges Varemesse.

Krook & Tjäder Arkitekter i Oslo vant konkurransen om å utvikle det nye lounge området og konferanse lokalene på Norges Varemesse. Krook & Tjäder ble valgt på grunnlag av konsept og at det i hovedsak var basert på Norsk design og Norsk produksjon.

En av utfordringene med prosjektet var å gjøre det store rommet lunt og behagelig. Krook & Tjäder løste dette ved å fylle det store rommet med de store 4014 arkivlampene fra Hadeland Glassverk som et «glassregn». Installasjonen består av 120 munnblåste og håndslipte kuler fra Hadeland Glassverk i fire ulike farger og størrelser. Fargene i lampene ble valgt på grunnlag av bedrifter som stiller ut i Norges Varemesse og som har virksomhet innen industri, på havet, kyst, skog. Med utgangspunkt i Krook & Tjäder sin skisse, tegnet Hadeland Glassverk installasjonen og utviklet spesialoppheng.

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa