mandag, 09 mars 2020 21:32

Stort snøskred i Valdres – omfattende leteaksjon pågår

Skrevet av
Røde Kors søker i området ved fjellet Bitihorn i Valdres, nordvest for Beitostølen. Røde Kors søker i området ved fjellet Bitihorn i Valdres, nordvest for Beitostølen. Foto: Stig Aastveit / NTB scanpix

Det pågår en omfattende leteaksjon på fjellet Bitihorn i Valdres etter at det er observert skispor inn i et snøskred mandag kveld.

Det er satt inn betydelige ressurser i leteaksjonen, med både luftambulanse, redningshelikopter, redningshunder og mannskaper fra Røde Kors.

Skredet, som var på om lag 200 ganger 300 meter, antas å ha gått et sted mellom klokken 16.30 og 19 mandag.

– Det er observert skisport mot bruddkanten av skredet, men vi har ikke greid å finne noen utgående spor per nå, sier redningsleder Edvard Middelthon ved Hovedredningssentralen i Sør-Norge til NTB.

Han sier at ingen er meldt savnet etter skredet og oppfordrer samtidig folk som kan ha sett noe i området, om å ta kontakt med politiet.

Det er mye vind i området, ifølge Middelthon.

Det var en skigåer som ringte inn til nødetatene, skriver Avisa Valdres.

Andre saker å lese

Hadelandsveien 303 solgt for 11,25 millioner

07-11-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hadelandsveien 303 solgt for 11,25 millioner

Salget av Hadelandsveien 303 for 11.250.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Langtjernveien 33 følger med en kjøpesum på 6.300.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

PST med råd til politikerne – ikke bruk datingapper

07-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

PST med råd til politikerne – ikke bruk datingapper

Politikerne i regjeringsapparatet fikk nylig råd av PST om å ikke sveipe på Tinder, Hinge og Grindr, opplyser kilder til Dagens Næringsliv.

Les mer i RingeriksAvisa

Oslo legevakt får sterk kritikk: – En knusende rapport

07-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Oslo legevakt får sterk kritikk: – En knusende rapport

Ledelsen ved Oslo legevakt har lenge kjent til faren for vold og trusler mot de ansatte uten å følge det godt nok opp, mener Arbeidstilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa

Meid ned av buss i fotgjengerfeltet

06-11-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

På hjørnet av Kvernberggata og Kirkegata ble en eldre kvinne påkjørt av en buss mens hun befant seg i fotgjengerfeltet.

Les mer i RingeriksAvisa