tirsdag, 17 mars 2020 09:07

Yrkesfag fortsatt mest populært

Skrevet av
– Jeg vil at enda flere som begynner i videregående opplæring, også fullfører og består, sier kunnskapsminister Guri Melby som likevel er fornøyd med at så mange velger å søke seg til yrkesfag. Her på vei inn til Venstres sentralstyremøte dagen etter valget i fjor høst. – Jeg vil at enda flere som begynner i videregående opplæring, også fullfører og består, sier kunnskapsminister Guri Melby som likevel er fornøyd med at så mange velger å søke seg til yrkesfag. Her på vei inn til Venstres sentralstyremøte dagen etter valget i fjor høst. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Yrkesfaglige utdanningsprogram er fortsatt mest populært blant ungdom som har søkt seg til første trinn på videregående skole.

For studieåret 2020–2021 er det 37.040 søkere til yrkesfag på Vg1, 450 flere enn til de studieforberedende programmene, viser en fersk oversikt fra Utdanningsdirektoratet.

Sammenlignet med i fjor er det 650 flere søkere på yrkesfaglig Vg1 og 250 færre som søker studieforberedende. Dermed er det for første gang siden medier og kommunikasjon ble flyttet fra yrkesfag til studieforberedende, et lite flertall søkere til yrkesfag.

Av yrkesfagene er det helse- og oppvekst som fortsatt er det mest populære programmet.

– Det finnes veldig mange spennende veier i videregående, og jeg er spesielt glad for at så mange unge velger yrkesfag. Elevene har lyst til å arbeide i praktiske, kreative yrker hvor de får brukt både hodet og hender, sier kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) i en pressemelding.

Til sammen har 205.800 ungdommer søkt opptak til videregående utdanning i offentlige skoler i år. Det er studiespesialisering som er det utdanningsprogrammet med klart flest søkere ved alle trinn, selv om antall søkere til studiespesialisering Vg1 har gått noe ned.

Oversikten viser at det som før er store forskjeller i søkemønsteret til gutter og jenter. Det er langt flest gutter blant søkerne til bygg- og anleggsteknikk, elektrofag, og teknikk og industriell produksjon, selv om stadig flere jenter også søker disse programmene.

 

Sist redigert tirsdag, 17 mars 2020 19:08

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa