onsdag, 25 mars 2020 11:42

Gjøvik: Drapssiktet kvinne nekter straffskyld

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Kvinnen som er siktet for drap etter en voldshendelse i Gjøvik tirsdag, blir onsdag framstilt for varetektsfengsling. Kvinnen som er siktet for drap etter en voldshendelse i Gjøvik tirsdag, blir onsdag framstilt for varetektsfengsling. Foto: Geir Olsen / NTB scanpix

Kvinnen som er siktet for drapet på en mann i Gjøvik tirsdag, erkjenner ikke straffskyld. Politiet ber om fire ukers varetektsfengsling.

Kvinnen i 20-årene er siktet for drap etter en voldshendelse der en mann i 50-årene døde. Hendelsen fant sted på Gjøvik tirsdag. Kvinnen blir framstilt for varetektsfengsling onsdag.

Politiet opplyser at de vil begjære kvinnen varetektsfengslet i fire uker med brev- og besøksforbud i hele perioden, og fullstendig isolasjon i to av ukene. Kvinnen erkjenner ikke straffskyld.

Fengslingsmøtet vil gå som kontorforretning, altså uten at siktede, forsvarer eller påtalemyndighet er til stede.

Kjennskap til siktede

Hendelsen fant sted i en bolig i Skolegata i Gjøvik sentrum, i en bygning med flere leiligheter. De to bodde i forskjellige boenheter i bygningen. Hun skal ha vært student, mens mannen arbeidet som håndverker og kom fra et annet europeisk land, skriver Oppland Arbeiderblad.

Politiet opplyser til NTB at de har en viss kjennskap til den siktede kvinnen fra tidligere.

Tirsdag ettermiddag hadde politiet ikke full oversikt over hva som hadde skjedd i huset, men etterforskningsleder John Eivind Melbye i Innlandet politidistrikt fortalte NTB at politiets hovedteori er at de to involverte var alene da hendelsen fant sted.

Flere hypoteser

– Det er ikke noe som tilsier noe annet nå, men vi jobber ut fra flere hypoteser. Men det har skjedd en voldshendelse dem imellom med det utfallet at mannen døde, sier etterforskningslederen.

Tirsdag bekreftet politiet at de har tatt beslag i det de mener er drapsvåpenet, men ønsket ikke si hva slags våpen det er snakk om.

Kvinnens forsvarer André van der Eynden sier til Oppland Arbeiderblad onsdag at kvinnen var preget av situasjonen.

NTB

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa