fredag, 27 mars 2020 19:57

Kirkeklokker i Ringerike hver lørdag

Skrevet av
Detalj fra en av kirkeklokkene i Hønefoss kirke Detalj fra en av kirkeklokkene i Hønefoss kirke Foto: Frank Tverran

Koronaepidemien har ført til stengte kirker og stille klokketårn i Norge. Nå skal kirkeklokkene ringe hver lørdag klokken 17 for å symbolisere håp.

– Stillheten skal brytes som et tegn på håp. Dette er et koronaunntak. Vi vil ringe inn helgen lørdager klokken 17, sier konstituert preses Atle Sommerfeldt i Bispemøtet.

Norske kirker har den siste tiden gått over til direktesendte gudstjenester på nett og har også strømmet konserter og andre arrangementer.

– Kirken skal være til stede for folk. Det er mange som er urolige nå, og vi vil vise at kirken fortsatt er her for bønn, samtale og håp for fremtiden, sier Kirkerådets leder Kristin Gunleiksrud Raaum.

Andre saker å lese

10. klassinger sier foreldrene sender med alkohol på fest

28-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

10. klassinger sier foreldrene sender med alkohol på fest

17 prosent av 15-16-åringer oppgir at foreldrene har gitt dem alkohol til å ha med på fest. Det er en dobling fra fem år tidligere, opplyser FHI.

Les mer i RingeriksAvisa

23-åring drepte skolebarn i Minneapolis – hadde skrevet «Breivik» på våpenet…

28-08-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

23-åring drepte skolebarn i Minneapolis – hadde skrevet «Breivik» på våpenet

To barn ble drept da en 23-åring angrep en katolsk skole i Minneapolis. På ett av våpnene som ble benyttet var det skrevet «Breivik».

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerike nest best i landet på forhåndsstemming

27-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ringerike nest best i landet på forhåndsstemming

Ringerike kommune ligger helt i Norgestoppen når det gjelder forhåndsstemmer til høstens stortingsvalg. Bare Kristiansund har en høyere andel velgere som allerede har avgitt sin stemme.

Les mer i RingeriksAvisa

Lina Jonn - fotografen som valgte Ringerike og kjærligheten

27-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lina Jonn - fotografen som valgte Ringerike og kjærligheten

Så langt har jeg gjort ferdig tre historiske kirkegårdvandringer i Ringerike prosti. Den siste - som ikke er publisert ennå - avslørte en helt spesiell historie som jeg vil dele...

Les mer i RingeriksAvisa