fredag, 10 april 2020 09:35

Krise i bilbransjen

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
PERMITTERINGER: Bilbransjen i Norge sliter. Bertel O. Steen sier de har permittert en stor andel av sine ansatte, ikke lenge etter at de åpnet et nytt anlegg på Lørenskog. PERMITTERINGER: Bilbransjen i Norge sliter. Bertel O. Steen sier de har permittert en stor andel av sine ansatte, ikke lenge etter at de åpnet et nytt anlegg på Lørenskog. FOTO: Morten Abrahamsen / NTB

Konkursfrykt, permitteringer og uteblitte leveranser har tatt kvelertak på bilbransjen i Norge.

Norges Bilbransjeforbund (NBF) har gjort en undersøkelse der det kommer fram at én av fire medlemsbedrifter frykter konkurs. I tillegg viser statistikk fra Nav at det per 1. april er 10.410 personer fra bilbransjen som har søkt dagpenger, noe som tilsvarer rundt 20 prosent av de sysselsatte i denne sektoren, og andelen er sterkt økende.

– Tallene vitner om en bransje i store problemer. At én av fire av våre medlemmer er redd de må stenge dørene for godt, er ufattelig. Økningen på over 3000 permitterte fra et allerede høyt nivå er alarmerende. Fram til nå har mange overlevd på ordrereservene fra før koronakrisen slo til for alvor 12. mars, sier Stig Morten Nilsen, administrerende direktør i NBF, i en pressemelding.

Problemer i alle ledd

Norges største bilselskap, Møller Mobility Group, med 2800 ansatte i Norge, meldte 19. mars at de så seg nødt til å permittere rundt 750 medarbeidere, tilsvarende rundt 650 årsverk. En annen gigant i norsk målestokk, Bertel O. Steen, har tatt lignende grep. 20. mars sa de at «en stor andel av våre 2400 ansatte vil permitteres i en eller annen grad».

Undersøkelsen avdekket at åtte av ti bedrifter sier de ikke får leveranser som avtalt, og at ni av ti bedrifter sier at det er aktuelt å permittere. En av fire har problemer med å betale regninger på kort sikt. Undersøkelsen viser også at svikten er størst innen nybilsalg og bruktbil, mens servicemarkedet går minst dårlig.

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa