tirsdag, 09 juni 2020 15:10

Antwerpen fjerner statue av kong Leopold II

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Flere statuer av kong Leopold, som denne i Brussel, har blitt utsatt for hærverk den siste tiden. Tirsdag ble en statue av den gamle kolonikongen fjernet i Antwerpen. Flere statuer av kong Leopold, som denne i Brussel, har blitt utsatt for hærverk den siste tiden. Tirsdag ble en statue av den gamle kolonikongen fjernet i Antwerpen. Foto: Olivier Matthys / AP / NTB scanpix

En statue av kong Leopold II er fjernet i den belgiske havnebyen Antwerpen bare dager etter at antirasistiske demonstranter helte maling på den.

Statuer av kongen som regjerte fra 1865 til 1909, har igjen vært mål for protester, aktivisme og hærverk. Fra 1885 var han også enehersker over det som i dag er Kongo. Kolonien var kongens personlige eiendom, men ble styrt så brutalt at den belgiske staten overtok i 1908.

Etter at George Floyd døde som følge av en brutal pågripelse i USA, har det vært store demonstrasjoner mange steder i verden. Det har også blåst nytt liv i innsatsen for å fjerne minnesmerkene over den gamle kolonikongen.

Andre saker å lese

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

11-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

Byggevarekjeden Maxbo legger ned varehusene i Trondheim, Dokka, Nesbyen og Mandal. 30 ansatte er berørt.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

Utseendet til de aller første menneskene som er funnet i Norge, er nå rekonstruert av forskerne. I en ny utstilling på Kulturhistorisk museum presenteres tre norske steinaldermennesker og deres liv.

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

11-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

Bodø/Glimt holdt stand i en omgang, men fikk etter pause kjenne nivået til Bayern München.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre mener Norge ikke har noen drivstoffkrise

10-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre mener Norge ikke har noen drivstoffkrise

Da han møtte Frp-leder Sylvi Listhaug til debatt om drivstoffavgiftene torsdag, sa statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) at det ikke er noen drivstoffkrise i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa