mandag, 22 juni 2020 15:59

Lagmannsretten har mottatt partenes ankeskriv i Jensen-saken

Skrevet av
Eirik Jensen under fengslingsmøtet i Oslo tinghus lørdag. Eirik Jensen under fengslingsmøtet i Oslo tinghus lørdag. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix

En eventuell løslatelse av narko- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen (62) skjer tidligst tirsdag. Begge partene har nå levert sine støtteskriv til lagmannsretten.

Domstolen har mottatt Spesialenhetens anke over løslatelsen, og mottok partenes støtteskriv mandag ettermiddag, opplyste Borgarting lagmannsrett til NTB ved 14.40-tiden mandag.

Det er uklart når det kommer en kjennelse, men dette skjer tidligst tirsdag.

Jensen ble fredag dømt til 21 års fengsel for grov korrupsjon og medvirkning til innførsel av nesten 14 tonn hasj. Han anket dommen på stedet.

Spesialenheten mener den tidligere polititoppen må varetektsfengsles for ikke å støte folks rettsfølelse, men fikk i Oslo tingrett ikke medhold i sin begjæring om fire ukers varetekt.

– Enheten mener det er konkrete omstendigheter som tilsier at han varetektsfengsles. Han har bistått en omfattende narkovirksomhet der han har hatt en sentral rolle. Samtidig skulle han som politimann beskytte samfunnet mot narkokriminalitet. Det finnes ikke tilsvarende saker i norsk rettsvesen, sa fungerende leder Liv Øyen for Spesialenheten i forbindelse med fengslingsmøtet i Oslo tingrett lørdag.

Jensen må trolig bli sittende i varetekt til fengslingsspørsmålet er endelig rettslig avgjort.

Andre saker å lese

Malstrømfestivalen får fylkeskommunal støtte – et løft for rock og lokalt kultur…

28-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Malstrømfestivalen får fylkeskommunal støtte – et løft for rock og lokalt kulturliv

Buskerud fylkeskommune har i dag offentliggjort hvem som får del av de 1,9 millioner kronene som er satt av til kulturfestivaler i fylket for 2026. Blant de 14 utvalgte arrangementene...

Les mer i RingeriksAvisa

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

28-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

Emma og Noah hoppet begge fra andre til førsteplass på lista over mest populære navn i fjor. Astrid sto for et stort comeback på lista etter 80 års pause.

Les mer i RingeriksAvisa

Front-mot-front-kollisjon på RV350 i Vikersund – to til sykehus

27-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig tirsdag morgen rykket nødetatene ut etter melding om en front-mot-front-ulykke på riksvei 350 i Vikersund.

Les mer i RingeriksAvisa

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

Fersk statistikk viser at elbiler har flere feil i EU-kontrollen enn fossilbiler. Statens vegvesen mistenker at eldre elbiler blir dårligere vedlikeholdt.

Les mer i RingeriksAvisa