mandag, 06 juli 2020 09:43

Ekspertens råd: Slå til mot brunsneglen før du reiser på ferie

Brunskogsneglen (Arion vulgaris) kan bli et mareritt for enhver hageeier. Den kom opprinnelig til Norge fra Frankrike, hvor den ikke er spesielt plagsom. Men i Norge har den få naturlige fiender. Brunskogsneglen (Arion vulgaris) kan bli et mareritt for enhver hageeier. Den kom opprinnelig til Norge fra Frankrike, hvor den ikke er spesielt plagsom. Men i Norge har den få naturlige fiender. Foto: Berit Roald / NTB scanpix

Det ligger an til en sommer med jevnt tilfang av den beryktede brunsneglen. Vil man kvitte seg med skadedyrene før neste generasjon klekkes, bør man handle nå.

– Vinteren har ikke vært av de strengeste, i alle fall ikke i Sør-Norge, så sneglen generelt har nok overlevd greit, sier biolog og snegleekspert Bjørn Arild Hatteland til NTB. Han er forsker ved Norsk institutt for bioøkonomi og Universitetet i Bergen.

Våren og forsommeren har bydd på mye tørt og varmt vær, men så har det blitt vått igjen. Så lenge det ikke blir en skikkelig tørkesommer, har sneglene det ganske greit, understreker biologen.

Ifølge Hatteland er 2020 et middels år for brunsneglen, eller brunskogsneglen, som den egentlig heter. Det ligger ikke an til å bli et ekstrem-år hva angår bestand – verken i den ene eller andre retningen.

– Slå til før ferien

Etter noen regnfylte dager er det imidlertid lettere å se brunsneglene langs veien, i parken eller i hagen. Hatteland råder folk som plages av skadedyrene, til å handle nå – ettersom mange begynner å bli store og fullvoksne.

– Hvis du er blant dem som er uheldig og har en del brunsnegler i år, så bør du gjøre en innsats før juli er omme. For de begynner å formere seg og legge egg utover i august-september, sier biologen.

I snitt legger hver brunsnegl 150–200 egg, men den har også potensial til å legge opp mot 400. På Fremmedartslista 2018 er brunsneglen kategorisert som «svært høy risiko» ettersom arten har stort invasjonspotensial og middels økologisk effekt.

– Man bør slå til før man eventuelt reiser på ferie. Da kan man i alle fall begrense hvor mange som får lagt egg, sier Hatteland.

– Klipp dem i to

Den mest effektive måten å kvitte seg med brunsneglen på er enten å plukke dem eller sette opp en felle. Dette kan gjerne gjøres ved å legge ut åte i form av mat de liker godt.

– Et gammelt knep er den klassiske øl-fellen, som tiltrekker sneglene. Legg litt øl i en gammel isboks, for eksempel, sier Hatteland.

Etter at man har fanget dem, er den mest humane og effektive bekjempelsen enten å klippe dem i to eller legge dem i kokvarmt vann i en bøtte – noe som gjør at de dør fort.

Brunsneglen omtales ofte som en «invaderende» fremmedart nettopp fordi den reproduserer seg selv på kun et år – noe som er dobbelt så raskt som svartskogsneglen. Den kan gjøre stor skade i hager og på dyrket mark, for eksempel på avlinger av jordbær og grønnsaker, ifølge SNL.

Andre saker å lese

Ingen skadet i trafikkulykke på Soknedalsveien

17-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To personbiler kolliderte på Soknedalsveien i Ringerike mandag ettermiddag. Til sammen sju personer var involvert i ulykken. Nødetatene rykket ut like før klokken 16. Ifølge politiet var alle de involverte ute...

Les mer i RingeriksAvisa

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

17-07-2025 Film NTB - avatar NTB

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

NRKs seerfavoritt «Team Bachstad» er fredag tilbake med splitter ny sesong. NRK-duoen har antydet at dette var siste reise, men åpner nå for flere turer.

Les mer i RingeriksAvisa

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

17-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

Forbrukerrådet ba i juni om omsetningsforbud for fire solkremer som kom dårlig ut i en test. Mattilsynet mener imidlertid det ikke er grunnlag for forbud.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

17-07-2025 Sport NTB - avatar NTB

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

Jakten på etterlengtede EM-medaljer i fotball tok slutt med 1-2-tap for Italia i Genève. Norge er nå uten medalje i seks mesterskap på rad.

Les mer i RingeriksAvisa