lørdag, 19 september 2020 11:05

Regjeringen bevilger millioner til kirkebevaring

Skrevet av
Urnes stavkirke under restaurering i 2011. Kirken er datert til rundt 1140. Urnes stavkirke under restaurering i 2011. Kirken er datert til rundt 1140. Foto: Frank Tverran

Regjeringen lover 70 millioner til sikring av gamle kirker i neste års statsbudsjett. Kirkerådslederen jubler og sier støtten er sårt tiltrengt.

Pengene skal brukes for å sikre kirker fra før 1850. Midlene skal brukes til å fornye elektriske anlegg, gamle rørovner skal skiftes ut og klima skal prioriteres, skriver Vårt Land.

– Dette er jeg glad og stolt over, sier barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF).

Kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum mener behovet er enormt og sier at hun er glad for støtten.

– Kirkebyggene utgjør en vesentlig del av Norges kulturarv. Disse kirkene har en unik utsmykking og arkitektur og mange av dem er de eldste bygningene vi har. Vi har et felles ansvar for å ta vare på dem for fremtiden og behovet er enormt, sier Raaum.

I år var det opprinnelig bevilget 20 millioner til lignende tiltak i statsbudsjettet, men så kom en ekstrabevilgning på 50 millioner som del av tiltakspakken i forbindelse med pandemien.

For 2021 opprettholdes dermed nivået med 70 millioner kroner.

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa