onsdag, 30 september 2020 11:39

Konkurransetilsynet vurderer å stanse Schibsteds oppkjøp av Nettbil

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Administrerende direktør Kristin Skogen Lund i Schibsted har onsdag mottatt varsel fra Konkurransetilsynet om stans i oppkjøpet av Nettbil. Administrerende direktør Kristin Skogen Lund i Schibsted har onsdag mottatt varsel fra Konkurransetilsynet om stans i oppkjøpet av Nettbil. Arkivfoto: Terje Bendiksby / NTB

Konkurransetilsynet mener at Schibsteds oppkjøp av Nettbil kan svekke konkurransen i bruktbilmarkedet på nett. Tilsynet varsler stans, men Schibsted er uenig.

Partene har onsdag fått varsel fra Konkurransetilsynet om at de vurderer å stanse oppkjøpet, opplyser de i en pressemelding.

Tilsynet begrunner dette med at både Schibsted og Nettbil tilbyr tjenester innen formidling av kjøp og salg av bruktbil på nett.

Schibsted eier Finn.no og tilbyr annonsetjenester til blant annet privatpersoner som ønsker å selge bruktbil. Nettbil tilbyr en nettbasert auksjonsløsning for bruktbiler som selges fra privatpersoner til bilforhandlere.

– Fjerner økende konkurransepress mot Finn

Avdelingsdirektør Gjermund Nese i Konkurransetilsynet peker på at det norske markedet for nettbasert formidling av bruktbiler har få aktører, med Finn.no som den klart største aktøren i Norge.

Gjennom foretakssammenslutningen vil markedet bli ytterligere konsentrert, noe som kan føre til et dårligere tilbud for forbrukerne, mener tilsynet.

– Nettbil er en nyere aktør i markedet som har hatt en sterk vekst de siste årene. Det er Konkurransetilsynets oppfatning at oppkjøpet fjerner det økende konkurransepresset Nettbil utøver på Finn, sier han.

Schibsted bestrider at oppkjøpet svekker konkurransen

Konkurransetilsynet understreker at varselet om mulig inngrep ikke er et endelig vedtak fra deres side, og at selskapene nå etter konkurranseloven har 15 dager på seg til å kommentere tilsynets vurderinger.

Tilsynet skal deretter fatte et endelig vedtak innen 11. november.

Kommunikasjonsdirektør Atle Lessum i Schibsted sier at selskapet nå skal gå gjennom tilsynets vurderinger og gi sin kommentar.

– Vi registrerer at tilsynet har en annen oppfatning enn oss i denne saken. Vi er av den oppfatning at oppkjøpet ikke vil ha konkurranseskadelige virkninger, sier han.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Bilfører fløyet til sykehus etter kollisjon på Sokna

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bilfører vurderes som alvorlig skadet etter at en lastebil og en personbil kolliderte på Sokna i Ringerike onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

24-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

Vold fra innsatte i norske fengsler må få konsekvenser som tap av goder, isolasjon eller utsatt prøveløslatelse, mener lederen av justiskomiteen på Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

23-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

Freia-eier Mondelez har besluttet å krympe flere av sine sjokoladeprodukter i Sverige. Det samme gjelder ikke for sjokoladen i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

23-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

    Det må smiskes litt. Og viktigst: Støre og Stoltenberg må være forsiktige med kritikk av Donald Trump og hans politikk, mener professor og USA-kjenner. – Det vil være veldig uklokt, sier...

Les mer i RingeriksAvisa