fredag, 23 oktober 2015 10:48

Får vi en Skandinavisk modell for homoekteskap?

Skrevet av
Går det som disse vil, får vi være glade for at vielser ikke er en del av den ordinære høymessen. Går det som disse vil, får vi være glade for at vielser ikke er en del av den ordinære høymessen. Foto: kirken

Både i Danmark og Sverige kan den enkelte prest nekte å vie homoseksuelle og lesbiske. I Norge går det trolig mot en lignende modell, og man bør derfor være svært nøye med hvilke prester man ansetter.

I Bispemøtet, som er fra 26-30. oktober, skal de norske biskopene drøfte kirkelig vigsel av homoseksuelle og lebiske.

Bispemøtet tok tidligere i høst initiativ til at en sak om adgang til kirkelig vigsel av likekjønnede settes på sakskartet til Kirkemøtet neste år. Dette vil bli drøftet videre på høstens bispemøte.
 
Uforenelig syn
Biskopene erkjenner at det er to uforenlige syn i saken, og ber om at Kirkemøtet gjør et vedtak der man aksepterer at man har ulike meninger – men at kirken fortsatt står samlet.

Etter høstens kirkevalg forventes det å være et flertall i Kirkemøtet for å fastsette en liturgi for vigsel av likekjønnede par. Bispemøtet ønsker å bidra til at Kirkemøtets behandling kan bli mest mulig samlende, på tross av de sprikende oppfatninger som foreligger.

I Danmark ble en ny vigselslov innført i juni 2012. Siden da har likekjønnede kunnet inngå ekteskap i folkekirken. En kjønnsnøytral liturgi ble samtidig autorisert, og dersom en prest av teologiske grunner avstår fra å utføre vielsen, skal paret henvises videre til prosten, som skal finne en annen prest.

I Sverige ble det fra og med 2009 mulig for Svenska kyrkan å vie par av samme kjønn. Prester i den svenske kirken har ingen plikt til å vie par av samme kjønn, men fordi Svenska kyrkan har gjort vedtak om å vie likekjønnede par, er kirken forpliktet til å skaffe en prest som kan foreta vielsen. Minst en av dem som vil gifte seg må være medlem av kirken.

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa