fredag, 25 desember 2020 09:06

Bestefar dømt for overgrep mot to barnebarn

Bestefar dømt for overgrep mot to barnebarn Droneoto: Frank Tverran/Nitar AS

En mann i 70-årene er i Ringerike tingrett dømt til fengsel i fem og et halvt år for overgrep mot to jenter han er bestefar til.

Ifølge dommen forgrep han seg én gang på den ene jenta. I retten forklarte hun at overgrepet skjedde da hun var mellom fire og seks år gammel.

For hennes kusine legger retten til grunn at den seksuelle omgangen startet senest da hun var om lag 10 år gammel og opphørte da hun var rundt 14 og et halvt år.

Ikke forhøyet strafferamme

Samtidig mener retten det ikke er tilstrekkelig grunnlag for å si at hun ble utsatt for overgrep i form av seksuell omgang før hun fylte ti år.

– Det innebærer at den forhøyede strafferamme på fengsel i inntil 21 år ikke kan gis anvendelse i vår sak. Retten er samtidig ikke i tvil om at hun ikke kan ha vært særlig mer enn ti år gammel da den seksuelle omgangen begynte, heter det i dommen.

– Hensynsløs

Ifølge Ringerike tingrett er det flere skjerpende omstendigheter i saken.

– Overgrepene skjedde mot to barn fra de var ganske små og som han sto i et åpenbart overmaktsforhold til. Tiltaltes atferd var hensynsløs og uten tanke for de mentale sår han påførte barnebarna, står det i dommen.

Peker på hevnmotiv

Mannen nekter for å ha hatt noen form for seksuell omgang med de to jentene. Han mener blant annet at det kan ha vært et hevnmotiv fordi han var streng mot den ene jenta.

Når det gjelder jenta som retten fant ham skyldig i ett overgrep mot, mener mannen at episoden – hvis den har skjedd – kan forklares med at han sov eller halvsov og forvekslet henne med kona.

Må betale 290.000

Aktor la ned påstand om fengsel i sju år for den tiltalte bestefaren.

Mannen dømmes til å betale 90.000 kroner til den ene jenta og 200.000 kroner til den andre.

Dommen ble avsagt 21. desember og er således ikke rettskraftig.

Andre saker å lese

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

25-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

Allerede før tiltredelse sier Oslos ferske nye utdanningsdirektør seg uenig med utdanningsminister Kari Nessa Nordtun om digitalisering i skolen.

Les mer i RingeriksAvisa

Russebil i elva på Hadeland – fører siktet

25-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En kvinnelig russ er siktet etter å ha kjørt en russebil i påvirket tilstand og uten førerkort da den havnet i en elv i Lunner. Ingen ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

25-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

Hafslund Celsio leverer fjernvarme til USAs ambassade i Oslo, men nekter å erklære at selskapet ikke vil arbeide for mangfold, likestilling og inkludering.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i Tromsø anmeldes for sexkjøp

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 20-årene kan forvente seg bøter etter at han ble avslørt i å kjøpe seksuelle tjenester i Tromsø.

Les mer i RingeriksAvisa