tirsdag, 19 januar 2021 14:08

Private vil ha hurtigtog Oslo - Stockholm

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Planene for en hurtigtogslinje mellom Oslo og Stockholm er klare. Reisetiden skal kunne komme med i under tre timer, mot mellom seks og sju timer i dag ettersom togene må via Kongsvinger. Planene for en hurtigtogslinje mellom Oslo og Stockholm er klare. Reisetiden skal kunne komme med i under tre timer, mot mellom seks og sju timer i dag ettersom togene må via Kongsvinger. Illustrasjonsfoto: Jon Olav Nesvold / NTB

En oppgradert togstrekning mellom Oslo og Stockholm som tar under tre timer, kan bli en realitet hvis private aktører får tommelen opp fra Stortinget.

Det er det norske selskapet Oslo – Sthlm under 3 timer AS og det svenske søsterselskapet Oslo-Sthlm255.ab som har planene klare, skriver Aftenposten. Men da må de ha et ja fra regjeringen og Stortinget.

Planen er å kunne korte ned reisetiden mellom de to hovedstedene til 2 timer og 55 minutter. Det mener initiativtakerne kan gjøre togstrekningen til et godt og miljøvennlig alternativ til å ta fly.

For å få til dette må det bygges snarveier på strekningene Lillestrøm-Bjørkelangen-Arvika og Kristinehamn-Örebro. Resten av linjenettet, det meste på svensk side, skal rustes opp til moderne standard, skriver avisen.

Prislappen er beregnet til totalt 55 milliarder kroner, og alt skal hentes fra private investorer. Planen er å åpne banen i 2030.

Samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) er ikke negativ til planene.

– Det er en kommersiell mulighet som kan gi en vinn-vinn-situasjon. Vi må se mulighetene snarere enn begrensningene, sier han.

Hareide vil ta kontakt med sin svenske kollega Tomas Enerot for å få til en felles vurdering av prosjektet. Om Sverige er positive kan prosjektet få plass i ny Nasjonal transportplan (NTP) som skal vedtas til våren.

NTB

Andre saker å lese

Regjeringen vil innføre krav til digital bokføring og e-faktura

16-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen vil innføre krav til digital bokføring og e-faktura

Regjeringen vil lovfeste krav om bruk av e-faktura og digital bokføring i næringslivet. Det skal spare bedriftene for store summer, sier Støre

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerike leverer overskudd samtidig som kommune-Norge fortsatt sliter med store…

16-03-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ringerike leverer overskudd samtidig som kommune-Norge fortsatt sliter med store forskjeller

Etter flere år med underskudd og økonomisk uro i kommune-Norge, viser nye tall at utviklingen er i ferd med å snu. Flere kommuner går nå med overskudd, og også i...

Les mer i RingeriksAvisa

Vikafjellet stengt – kolonnekjøring på flere fjelloverganger i Sør-Norge

15-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Søndag kveld er det kolonnekjøring både på riksvei 7 og over Haukeli, mens Vikafjellet er helt stengt på grunn av været.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 11 / 2026

14-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 11 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa