tirsdag, 19 januar 2021 14:08

Private vil ha hurtigtog Oslo - Stockholm

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Planene for en hurtigtogslinje mellom Oslo og Stockholm er klare. Reisetiden skal kunne komme med i under tre timer, mot mellom seks og sju timer i dag ettersom togene må via Kongsvinger. Planene for en hurtigtogslinje mellom Oslo og Stockholm er klare. Reisetiden skal kunne komme med i under tre timer, mot mellom seks og sju timer i dag ettersom togene må via Kongsvinger. Illustrasjonsfoto: Jon Olav Nesvold / NTB

En oppgradert togstrekning mellom Oslo og Stockholm som tar under tre timer, kan bli en realitet hvis private aktører får tommelen opp fra Stortinget.

Det er det norske selskapet Oslo – Sthlm under 3 timer AS og det svenske søsterselskapet Oslo-Sthlm255.ab som har planene klare, skriver Aftenposten. Men da må de ha et ja fra regjeringen og Stortinget.

Planen er å kunne korte ned reisetiden mellom de to hovedstedene til 2 timer og 55 minutter. Det mener initiativtakerne kan gjøre togstrekningen til et godt og miljøvennlig alternativ til å ta fly.

For å få til dette må det bygges snarveier på strekningene Lillestrøm-Bjørkelangen-Arvika og Kristinehamn-Örebro. Resten av linjenettet, det meste på svensk side, skal rustes opp til moderne standard, skriver avisen.

Prislappen er beregnet til totalt 55 milliarder kroner, og alt skal hentes fra private investorer. Planen er å åpne banen i 2030.

Samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) er ikke negativ til planene.

– Det er en kommersiell mulighet som kan gi en vinn-vinn-situasjon. Vi må se mulighetene snarere enn begrensningene, sier han.

Hareide vil ta kontakt med sin svenske kollega Tomas Enerot for å få til en felles vurdering av prosjektet. Om Sverige er positive kan prosjektet få plass i ny Nasjonal transportplan (NTP) som skal vedtas til våren.

NTB

Andre saker å lese

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

25-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

Allerede før tiltredelse sier Oslos ferske nye utdanningsdirektør seg uenig med utdanningsminister Kari Nessa Nordtun om digitalisering i skolen.

Les mer i RingeriksAvisa

Russebil i elva på Hadeland – fører siktet

25-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En kvinnelig russ er siktet etter å ha kjørt en russebil i påvirket tilstand og uten førerkort da den havnet i en elv i Lunner. Ingen ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

25-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

Hafslund Celsio leverer fjernvarme til USAs ambassade i Oslo, men nekter å erklære at selskapet ikke vil arbeide for mangfold, likestilling og inkludering.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i Tromsø anmeldes for sexkjøp

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 20-årene kan forvente seg bøter etter at han ble avslørt i å kjøpe seksuelle tjenester i Tromsø.

Les mer i RingeriksAvisa