mandag, 15 februar 2021 15:27

18 dagers fengsel etter påkjørsel med elsparkesykkel

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

En påkjørsel med elsparkesykkel resulterte i 18 dagers fengsel for en mann i slutten av 40-årene. Han mister også førerkortet i ett år.

Påkjørselen fant sted i Bygdøy allé i Oslo i september. Mannen erkjente straffskyld i retten.

– Det er ikke tvil om at tiltaltes kjøring var et klart avvik fra forsvarlig opptreden i trafikken, skriver tingrettsdommer Ole Kristen Øverberg.

Mannen og fornærmede, en kvinne i slutten av 60-årene, har inngått et rettsforlik om oppreisning og erstatning for lidt tap. Kvinnen ble sykmeldt etter hendelsen.

I retten anslo mannen hastigheten til å være 27–28 km/t, men han mener det også kan stemme at den var så høy som 34,2 km/t. Statens vegvesen har kontrollmålt elsparkesykkelens høyeste hastighet til 48,2 km/t.

Mannen må avlegge full ny førerprøve for å få tilbake førerkortet.

Selv om domfelte er innkalt til forkynning av dommen i Oslo tinghus tirsdag, ble dommen offentliggjort mandag.

NTB

Andre saker å lese

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

25-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

Allerede før tiltredelse sier Oslos ferske nye utdanningsdirektør seg uenig med utdanningsminister Kari Nessa Nordtun om digitalisering i skolen.

Les mer i RingeriksAvisa

Russebil i elva på Hadeland – fører siktet

25-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En kvinnelig russ er siktet etter å ha kjørt en russebil i påvirket tilstand og uten førerkort da den havnet i en elv i Lunner. Ingen ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

25-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

Hafslund Celsio leverer fjernvarme til USAs ambassade i Oslo, men nekter å erklære at selskapet ikke vil arbeide for mangfold, likestilling og inkludering.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i Tromsø anmeldes for sexkjøp

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 20-årene kan forvente seg bøter etter at han ble avslørt i å kjøpe seksuelle tjenester i Tromsø.

Les mer i RingeriksAvisa