onsdag, 17 februar 2021 14:17

Fikk penger tilbake etter koronaavlyst bryllup

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Fikk penger tilbake etter koronaavlyst bryllup Foto: Pixabay

Før Norge stengte ned, betalte en brudgom 87.000 kroner for et bryllupsarrangement som senere ble avlyst. I tingretten fikk han tilbake 76.200 kroner.

Bryllupsarrangementet med 200 personer skulle finne sted 21. mars, men ble ikke avholdt som følge av koronapandemien.

Brudgommen ville ha pengene tilbake, mens selskapslokalet på Romerike mente at selskapet kunne gjennomføres med tilrettelegging og ba seg derfor frifunnet.

Nylig konkluderte Nedre Romerike tingrett med at brudgommen får tilbakebetalt 76.200 kroner. Det tilsvarer 80 prosent av leieavtalen og hele dekoravtalen mellom partene.

Tingretten kom under tvil til at selskapslokalet ikke var juridisk forhindret fra å gjennomføre arrangementet, men det måtte gjennomføres under forutsetning av at maten ikke ble servert som buffé og at gjestene kunne holde minst én meters avstand.

Likevel mente retten at både pandemien og smitteverntiltakene omfattes av den ulovfestede læren om bristende forutsetninger. Spørsmålet ble dermed om hvordan det økonomiske oppgjøret skulle gjøres.

Etter en skjønnsmessig vurdering konkluderte tingretten med at selskapslokalet kunne beholde 20 prosent av summen i leieavtalen på 54.000 kroner. Resten skulle utbetales til brudgommen, som også fikk tilbakebetalt hele dekoravtalen siden ytelsen ikke ble levert.

Selv om arrangementet ble avlyst, ble vielsen gjennomført. Det var ikke aktuelt å gjennomføre arrangementet, blant annet på grunn av smittefaren og tilreisende gjester fra utlandet.

NTB

Andre saker å lese

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

14-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

Fem blokker av banker kontrollerer markedet i hele landet. En kartlegging viser at de dominerer i sine forskjellige geografiske områder.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

13-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

Tronrud Engineering la et krevende 2024 bak seg og fikk et kraftig økonomisk oppsving i 2025. Konsernet økte inntektene med mer enn 160 millioner kroner og gikk fra underskudd til...

Les mer i RingeriksAvisa