onsdag, 24 februar 2021 22:32

Hadelending fikk 150.000 kroner i koronabot

Skrevet av
En bonde på Hadeland er ilagt et forelegg på 150.000 kroner for brudd på karantenebestemmelsene. En bonde på Hadeland er ilagt et forelegg på 150.000 kroner for brudd på karantenebestemmelsene. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

En bonde på Hadeland er ilagt et forelegg på 150.000 for at han i fjor sommer lot polske arbeidere plukke bær før de var ferdige med karantenetiden.

Plukkingen var et brudd på karantenebestemmelsene, skriver NRK. 15 utenlandske arbeidere ankom gården i juni i fjor.

– Jordbærbonden hadde et økonomisk motiv da han ikke betalte koronatest for arbeiderne som kom, og lot de jobbe i åkeren før de hadde vært i lovpålagt karantene, sier politiadvokat Richard Røed.

Bonden sier det ikke var tilbud om slik testing da de første arbeiderne ankom, men at det ble innført senere. Han vedtok forelegget allerede dagen etter det ble forelagt og sier karantenebruddet ikke var en bevisst handling fra hans side.

Ifølge forskriften kunne de ha drevet med annet arbeid på gården, uten å bryte karantenebestemmelsene, men de kunne ikke være i kontakt med jordbærene.

Politiet startet etterforskning etter at Arbeidstilsynet avdekket blant annet dårlige arbeidsforhold og lave lønninger hos arbeidere på gården.

Andre saker å lese

Fornærmet tror hun ble dopet ned på Skaugum: – Jeg er sjokkert

04-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Fornærmet tror hun ble dopet ned på Skaugum: – Jeg er sjokkert

Kvinnen som startet forklaringen på første dag av Høiby-saken, forteller retten at hun tror hun må ha blitt dopet ned da hun var på Skaugum i 2018.

Les mer i RingeriksAvisa

Innovasjonsselskapet som ikke klarte å innovere seg selv

04-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Innovasjonsselskapet som ikke klarte å innovere seg selv

Det tidligere PAN Innovasjon AS, senere omdøpt til MER Innovasjon AS, er nå formelt slått konkurs. En virksomhet som skulle være en motor for nyskaping og vekst i Ringeriksregionen, ender...

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

04-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

Elever fra Jevnaker og Lunner har fortsatt mulighet til å søke seg til videregående skoler på Ringerike og i Hønefoss på lik linje med elever bosatt i Buskerud.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

Dagen før rettssaken mot kronprinsessens sønn starter, fengsles Marius Borg Høiby (29) i fire uker.

Les mer i RingeriksAvisa