torsdag, 18 mars 2021 12:11

Rikshospitalet-gruppe: AstraZeneca-vaksine årsaken til dødelig blodpropp hos helsearbeidere

Skrevet av
Overlege Pål Andre Holme ved Oslo universitetssykehus etter pressekonferanse om bivirkninger av AstraZeneca-vaksinen 13. mars. Overlege Pål Andre Holme ved Oslo universitetssykehus etter pressekonferanse om bivirkninger av AstraZeneca-vaksinen 13. mars. Arkivfoto: Stian Lysberg Solum / NTB

En gruppe på Rikshospitalet mener å ha påvist at det var en kraftig immunrespons etter AstraZeneca-vaksinen som førte til at tre helsearbeidere fikk blodpropp.

En av helsearbeiderne døde senere.

– Vi har årsaken. Og det er ingen andre ting enn vaksinen som kan forklare at vi har fått den immunresponsen, sier overlege og professor Pål Andre Holme til VG.

Holme har ledet en gruppe som har jobbet på spreng for å finne ut hvorfor tre helsearbeidere under 50 år ble innlagt med alvorlige blodpropper etter å ha tatt AstraZeneca-vaksinen.

Nå mener de å ha bekreftet teorien om at det er en immunrespons i forbindelse med vaksinen.

– I samarbeid med seksjon for avansert trombocytt ved UNN har vi nå påvist spesifikke antistoffer mot blodplater som kan gi et slikt bilde, som vi kjenner fra andre deler av medisinen, men da med medikamenter som utløsende årsak, sier Holme.

Europeisk vurdering torsdag

Holme forteller at det er ingen annen historikk hos pasientene det gjelder, som kan gi en så kraftig immunrespons som de har fått.

– Vaksinen tar vi for å få en immunrespons mot det vi skal beskyttes mot. Da får man blant annet utvikling av antistoffer. Noen antistoffer kan da reagere slik at de kan aktivere blodplatene, slik som i disse tilfellene, og gi en blodpropp. Og fordi vi har disse antistoffene på overflaten, fjernes de fra sirkulasjonen, dermed får de for lave blodplater, sier Holme.

Senere torsdag ventes Det europeiske legemiddeltilsynet (EMA) å komme med sin vurdering av vaksinen. En rekke land i Europa har nå satt vaksinering med AstraZenecas koronavaksine på pause i påvente av konklusjonen fra EMA.

Legemiddelverket venter med kommentar

Foreløpig ønsker ikke medisinsk fagdirektør Steinar Madsen i Legemiddelverket å kommentere funnene til Holme og hans ekspertgruppe.

– Vi må se på resultatene først, så jeg vil ikke kommentere det her og nå, sier Madsen til NTB.

Han utdyper:

– Vi tar ikke standpunkt til dette her og nå. Nå skal dette diskuteres i den europeiske bivirkningskomiteen. Vi vil ikke forskuttere resultatene derfra.

Andre saker å lese

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa