torsdag, 25 mars 2021 15:43

Sykepleierne spent på fredagens AstraZeneca-avgjørelse

Portør Andreas Prøsch får sin første dose av Moderna-vaksinen på Vaksinasjonspoliklinikken ved Bedriftshelsetjenesten på Ahus. Sprøyten blir gitt av sykepleier Reidun Olsen mens Margareth Eide Tørrevold følger med og Frida Strom registrere det hele. Fredag kommer FHI med en ny vurdering av bruk av AstraZeneca-vaksinen som foreløpig er stanset i Norge. Portør Andreas Prøsch får sin første dose av Moderna-vaksinen på Vaksinasjonspoliklinikken ved Bedriftshelsetjenesten på Ahus. Sprøyten blir gitt av sykepleier Reidun Olsen mens Margareth Eide Tørrevold følger med og Frida Strom registrere det hele. Fredag kommer FHI med en ny vurdering av bruk av AstraZeneca-vaksinen som foreløpig er stanset i Norge. Foto: Heiko Junge / NTB

Danmark vil fortsatt ikke bruke AstraZenecas koronavaksine, mens Sverige gir grønt lys for vaksiner for dem over 65 år. Hva Norge gjør, blir klart fredag.

Danmark og Norge stanset bruken 11. mars etter meldinger om tilfeller av blodpropp hos folk som har fått vaksinen.

Torsdag valgte danskene å forlenge stansen fram til 19. april. Sverige gjenopptar AstraZeneca-vaksineringen av dem over 65 år, mens yngre personer må vente.

Folkehelseinstituttet kommer med en ny vurdering om veien videre for vaksinen i Norge fredag. EUs legemiddeltilsyn (EMA) og Verdens helseorganisasjon (WHO) har tidligere understreket at vaksinen er trygg å bruke.

Spente sykepleiere

Så langt har over 550.000 nordmenn fått første dose med koronavaksine. Mye helsepersonell er allerede vaksinert eller står langt fremme i køen, noe som gjør at Norsk Sykepleierforbund følger AstraZeneca-situasjonen tett.

– Norsk Sykepleierforbund har forventninger til at når norske myndigheter skal ta denne beslutningen, er det etter grundige undersøkelser og risikovurderinger, samt at kunnskapsgrunnlaget blir åpent for alle, sier 2. nestleder Kai Øivind Brenden til NTB.

– Vi har tillit til de vurderinger og konklusjoner myndighetene gjør, men vil naturligvis sette oss inn beslutningsgrunnlaget når dette kommer i morgen

Fire dødsfall i Norge

Til sammen har Norge oppdaget fire tilfeller hvor personer har dødd av blodpropp etter å ha fått AstraZeneca-vaksinen. De siste dødsfallene ble kjent søndag. Pasientene har hatt lavt antall blodplater og blødninger.

I Norge har 121.800 personer blitt vaksinert med vaksinen, ifølge FHI.

Det er ikke bekreftet at AstraZeneca-vaksinen i sjeldne tilfeller kan føre til blodpropp. Det er likevel meldt om flere tilfeller i ulike land der personer som er blitt vaksinert med vaksinen, har fått blodpropp, lave blodplatenivåer eller hjerneblødning i ettertid.

Forstår danskene

Danske helsemyndigheter har valgt å forlenge stansen. De mener at deres grunnlag for å treffe en beslutning er for usikker.

– Det er satt i gang mange undersøkelser, men vi har ennå ingen konklusjoner. Derfor har vi besluttet å forlenge pausen, sier Søren Brostrøm i Sundhedsstyrelsen.

Norsk Sykepleierforbund mener begrunnelsen er fornuftig.

– Vi mener det er helt nødvendig at alvorlige bivirkninger følges opp og undersøkes. Det vil være vanskelig å anbefale en vaksine det nå er så stor usikkerhet rundt. Det er derfor fornuftig at Danmark velger å bruke mer tid for å få avklart hvorvidt denne vaksinen er trygg, sier Brenden.

Sverige viser til EMA

Det svenske folkehelseinstituttet viser til en konklusjon fra det europeiske legemiddeltilsynet EMA om at nytten med vaksinen fra AstraZeneca er større enn risikoen.

– Vaksinen gjør mye større nytte for eldre. Mange blir svært syke med covid-19 hver dag. Samtidig har vi ikke sett risiko for sjeldne og alvorlige bivirkninger hos eldre. Det er bakgrunnen for at vi opphever pausen for personer over 65 år, sier generaldirektør Johan Carlson i Folkhälsomyndigheten.

Andre saker å lese

23-åring drepte skolebarn i Minneapolis – hadde skrevet «Breivik» på våpenet…

28-08-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

23-åring drepte skolebarn i Minneapolis – hadde skrevet «Breivik» på våpenet

To barn ble drept da en 23-åring angrep en katolsk skole i Minneapolis. På ett av våpnene som ble benyttet var det skrevet «Breivik».

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerike nest best i landet på forhåndsstemming

27-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ringerike nest best i landet på forhåndsstemming

Ringerike kommune ligger helt i Norgestoppen når det gjelder forhåndsstemmer til høstens stortingsvalg. Bare Kristiansund har en høyere andel velgere som allerede har avgitt sin stemme.

Les mer i RingeriksAvisa

Lina Jonn - fotografen som valgte Ringerike og kjærligheten

27-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lina Jonn - fotografen som valgte Ringerike og kjærligheten

Så langt har jeg gjort ferdig tre historiske kirkegårdvandringer i Ringerike prosti. Den siste - som ikke er publisert ennå - avslørte en helt spesiell historie som jeg vil dele...

Les mer i RingeriksAvisa

El-sparkesykkel og bil kolliderte på E16

26-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nødetatene rykket ved 10.45-tiden mandag formiddag ut til E16 Hvalsmoveien etter melding om et sammenstøt mellom en el-sparkesykkel og en personbil. Fører av sparkesykkelen ble sjekket av ambulansepersonell på stedet. Politiet...

Les mer i RingeriksAvisa