tirsdag, 06 juli 2021 11:35

Behageligere coronatest

Skrevet av
Behageligere coronatest Illustrasjonsfoto: Pixabay

FHI anbefaler nå at koronatest av personer som ikke har symptomer kan tas fra neseboret istedet for fra bakre del av nesen (nesesvelget). Dette er enklere og mindre ubehagelig og gir nesten like sikre svar.

Dersom testsvaret får betydning for videre medisinsk behandling og oppfølging, anbefaler FHI fortsatt å ta prøve fra bakre nese (nesesvelget) og svelg fordi dette gir litt bedre sensitivitet.

Endringen medfører at man kan bruke fremre neseprøve hos personer som ikke har symptomer men testes fordi de har vært på reise, fordi de kan ha vært utsatt for smitte eller fordi de trenger det til koronasertifikat eller for adgangstesting. Test fra neseboret innebærer at en pinne føres ca 1 cm inn i neseboret, i stedet for helt bak i nesesvelget. Dette er mindre ubehagelig enn å teste fra nesesvelget.

– Virusmengden av koronaviruset hos smittede er størst i bakre nese, men prøvetaking fra fremre nese vil være tilstrekkelig til å fange opp de aller fleste smittede personer, sier overlege Trude Arnesen ved Folkehelseinstituttet.

– En stor fordel er at prøvetaking fra neseboret er mindre ubehagelig for personen som testes enn prøvetaking fra bakre nese, og vil oppleves langt mindre problematisk. For mange, som for eksempel barn, utgjør dette en stor forskjell, sier Arnesen.

Hun forteller at erfaringene som er gjort fra massetestinger i løpet av våren og sommeren har vist at prøvetaking fra neseboret er en enkel og god prøvetakingsmetode, som gir tilstrekkelig gode resultater også for yngre barn. 

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa