lørdag, 21 august 2021 11:06

Hundrevis av livbøyer har forsvunnet eller blitt ødelagt i år

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Hundrevis av livbøyer har forsvunnet eller blitt ødelagt i år Foto: Paul Kleiven / NTB

Tryg Forsikring slår alarm om at flere hundre livbøyer har forsvunnet eller blitt utsatt for hærverk så langt i år.

Selskapet understreker at dette er faretruende etter en sommer der 28 personer har druknet. Hittil i år har 51 personer mistet livet i drukningsulykker.

– Livbøyen er ikke et leketøy, den er der for å redde liv. Hittil i år er altfor mange livbøyer blitt borte. Dette gjentar seg år etter år dessverre, sier Monica Rimestad, samfunnsansvarlig i Tryg Forsikring.

– Hærverk eller tyveri av en livbøye kan få like fatale konsekvenser som hvis det gjaldt en hjertestarter eller røykvarsler. Problemet er økende, noe som bekymrer oss, sier Rimestad.

Problemet er verst rundt de store byene, og flest tyverier skjer mellom mai og oktober.

NTB

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa