søndag, 29 august 2021 08:37

MDG vil droppe Ringeriksbanen

Skrevet av
Toget herfra og til Oslo skal ta fire timer, mener MDG, som vil benytte raskere tog på Bergensbanen. Toget herfra og til Oslo skal ta fire timer, mener MDG, som vil benytte raskere tog på Bergensbanen. Foto: Marit Hommedal / NTB

MDG ønsker at togturen mellom Bergen og Oslo skal ta fire timer, men vil droppe Ringeriksbanen som kan kutte reisetiden med en time. Nå protesterer SV.

I dag tar en togtur fra Bergen til Oslo mellom 6,5 og 7,5 timer, avhengig av når på døgnet man reiser, skriver Bergens Tidende.

MDGs valgløfte til Hordaland som de presenterte i Bergens Tidende forrige uke , var ifølge avisen «av den tydelige sorten». Partiet lover å kutte reisetiden med tog til Oslo til under fire timer ved å starte byggingen av ny jernbane mellom Arna, Stanghelle og Voss.

En ny bane til Voss kan kutte reisetiden fra Bergen i overkant av en halvtime. Dermed gjenstår det nesten to timer før man nærmer seg MDGs valgløfte.

MDG vil ikke bygge Ringeriksbanen, som er en ny jernbaneforbindelse mellom dagens stasjoner i Hønefoss og Sandvika. Det vil gjøre Bergensbanen 60 kilometer kortere og kutte reisetiden mellom Oslo og Bergen med cirka 50 minutter. Bakgrunnen for motstanden er at traseen går gjennom våtmarksområder.

I stedet vil MDG ha en ny trasé over Nittedal, som ifølge partiet vil kutte reisetiden med cirka en time. I tillegg vil partiet satse på raskere tog.

SVs andrekandidat i Hordaland, Sara Bell, legger ikke skjul på at det er et dilemma for SV at traseen skal gå gjennom våtmarksområdene, men hun er tydelig på hvilke konsekvenser MDG-alternativet kan få:

– Forslaget vil utsette forkortingen av Bergensbanen i årevis, eller kanskje for alltid, mener hun.

Andre saker å lese

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa

Gutt ranet inne på McDonalds-restaurant i Bergen

11-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet har pågrepet to menn i Bergen sentrum etter at en gutt i midten av tenårene ble ranet inne på en McDonalds-restaurant på Torgallmenningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

11-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

Skjermvett er viktigere enn stoppeklokke, mener rådgivende øyeprofessor Tor Paaske Utheim i Norges Blindeforbund.

Les mer i RingeriksAvisa