torsdag, 30 september 2021 15:31

Sandhåndball: Nordiske idrettsministere krever endring i draktregler

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Abid Raja (V) og flere nordiske idrettsministere krever endring i draktreglene i sandhåndball. Abid Raja (V) og flere nordiske idrettsministere krever endring i draktreglene i sandhåndball. Foto: Terje Pedersen / NTB

Fire nordiske idrettsministere har skrevet under et brev der de ber om endring i bekledningsreglementet i sandhåndball.

Brevet, som er underskrevet ministere fra Norge, Sverige, Danmark og Island, er sendt til Det internasjonale håndballforbundet (IHF). Der maner de til justeringer i den mye omstridte bekledningsregelen.

Norges kvinnelandslag ble bøtelagt av Det europeiske håndballforbundet (EHF) da de i sommerens EM valgte å spille i tights i stedet for truser. Pengene donerte de til arbeid for likestilling i idretten. De har uttalt at de støtter en regelendring, men at det må komme fra IHF.

Kulturminister Abid Raja (V) reagerte kraftig da det norske laget ble bøtelagt i sommer.

– Regelverket er ikke bare gammeldags, jeg mener også at det både er helt bak mål og diskriminerende. Vi må ha en idrett hvor alle føler seg velkomne og kan være komfortable når de utøver idretten sin. Mitt håp er at dette brevet, som vi har skrevet i fellesskap, vil føre til en varig endring for de kvinnelige sandhåndballspillerne, sier Raja i en pressemelding.

Sist redigert torsdag, 30 september 2021 15:33
NTB

Andre saker å lese

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

18-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

Miljødirektoratet trekker fram en kjøttavgift på 50 prosent som ett av flere mulige tiltak for å kutte klimautslipp. Frp frykter prissjokk.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ledere i Hønefoss

18-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny leder hos Hygge Hønefoss AS er Marthe Ulen Ødegård og hos Hønefoss Optiske AS, Kyrre Langeteig Gulhaugen.Kilde: BRR

Les mer i RingeriksAvisa

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

17-02-2026 Arbeidsliv Av Kirsten Strand Korgerud - avatar Av Kirsten Strand Korgerud

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

Mange arbeidsgivere opplever for tiden usikkerhet rundt spørsmålet om overtidsbetaling ved mertid for deltidsansatte. Bakgrunnen er at problemstillingen nå vurderes i en partssammensatt arbeidsgruppe, etter to EU-dommer som har skapt...

Les mer i RingeriksAvisa

NORSK EXCHANGE AS etablerer seg i Hønefoss

17-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Selskapet NORSK EXCHANGE AS er et norsk aksjeselskap som nylig har endret navn, formål, styresammensetning og forretningsadresse, og som nå har valgt Hønefoss som ny lokasjon for sin virksomhet.

Les mer i RingeriksAvisa