mandag, 18 oktober 2021 08:09

Enkelte Ap-ordførere vil beholde Viken

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) (bildet) og finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) har gitt grønt lys til oppløsning av Viken, som består av de tidligere fylkene Akershus, Buskerud og Østfold. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) (bildet) og finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) har gitt grønt lys til oppløsning av Viken, som består av de tidligere fylkene Akershus, Buskerud og Østfold. Foto: Torstein Bøe / NTB

Den nye Ap-Sp-regjeringen har åpnet for at Viken oppløses. Men flere Ap-ordførere ønsker at det store fylket skal bestå.

– Jeg ønsker ikke oppløsning av Viken. Jeg mener det ville være dårlig bruk av samfunnets ressurser og av de ansatte i fylkeskommunen å rive opp igjen det som er etablert nå, sier Ås-ordfører Ola Nordal (Ap) til VG.

Nordal får støtte av Merete Gandrud (Ap), som er ordfører i Flå i Buskerud.

– Verden blir ikke bedre av å gå tilbake, sier Gandrud, som mener at man i det nye fylket har fått bedre politisk kontakt med ledelsen i de gamle fylkene i Viken.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) har gitt grønt lys til oppløsning av det store fylket, som består av de tidligere fylkene Akershus, Buskerud og Østfold. De tre fylkene ble tvangssammenslått 1. januar i fjor, men det har hele tiden vært et hett tema om fylket skal oppløses ved et maktskifte i landet.

Den nye regjeringen har bestemt at fylkeskommuner og kommuner som er tvangssammenslått, kan oppløses hvis de sender søknad innen 1. juli 2022.

De fleste Ap- og Sp-ordførerne i Viken er enige om at de ønsker seg tilbake til de gamle fylkene.

– Det er for stort, fjernt fra folk og uhensiktsmessig, sier Hemsedal-ordfører Pål Rørby (Sp).

– Jeg er veldig for oppløsning. Nå har jeg fått nok. Det blir krig innad i et så stort fylke, sier Hvaler-ordfører Mona Vaugner (Ap).

NTB

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa